Koronawirus  / News

Schowają się w bazie księżycowej przed koronawirusem. Polscy naukowcy będą badać wpływ kwarantanny na mózg

145 interakcji
dołącz do dyskusji

Planujesz już swój lot na Marsa? Kilka miesięcy na pokładzie statku i już jesteś na miejscu. Jeżeli tak, to być może warto najpierw sprawdzić, jak człowiek funkcjonuje w zamknięciu przez tak długi okres. Takie badania prowadzi się w placówce badawczej LunAres pod Piłą. Teraz jednak stacja znalazła zaskakująco przydatne i przyziemne zastosowanie.

Pandemia koronawirusa, która w tym roku globalnie postawiła cały świat na głowie, spowodowała, że ulice opustoszały, sklepy zamknęły się, a przynajmniej przez kilka tygodni, wskutek zarządzonego odgórnie lockdownu, na ulicach można było zobaczyć tylko pojedyncze osoby przemykające po najważniejsze rzeczy. Nagle wszyscy odczuliśmy skutki długotrwałego zamknięcia.

Jak zamknięcie w czterech ścianach wpływa na mózg?

Tutaj właśnie pojawił się pomysł przeprowadzenia badań nad neurologicznymi i psychologicznymi skutkami kwarantanny, w której także teraz przebywa ponad sto tysięcy Polek i Polaków.

W ramach rozpoczynającej się w listopadzie kampanii badawczej naukowcy planują przeprowadzić pięć dwutygodniowych symulacji, w których udział wezmą międzynarodowe załogi. Ostatnia załoga opuści habitat LunAres w marcu 2021 r.

Na chwilę obecną zgłaszają się kandydaci z całej Europy. Niektóre terminy badań są już po naborze, niektóre szukają jeszcze kandydatów, dlatego zachęcam do wypełniania formularza zgłoszeniowego na swojej stronie. Zdajemy sobie sprawę, że pandemia to wyzywający czas na organizację tego typu badań, ale też pamiętajmy o potencjalnej użyteczności uzyskanych wyników.

Niezależnie od patogenów, nieodłącznym aspektem każdej pandemii będzie fizyczna izolacja społeczeństwa

– mówi Leszek Orzechowski, dyrektor placówki.

Choć dobrowolna izolacja uczestników nie będzie powodowała takich samych wyników psychologicznych jak izolacja przymusowa, to jednak skutki neurologiczne obu będą takie same. Z tego też powodu wszyscy członkowie załogi przed i po zakończeniu misji będą mieli wykonany rezonans magnetyczny głowy. Na tej podstawie badacze będą oceniali, jak mózg reaguje na całkowite zamknięcie w czterech ścianach na okres dwóch tygodni.

Idealne miejsce do badania skutków izolacji - LunAres, który powstał domyślnie w celu prowadzenia symulacji warunków panujących w trakcie misji kosmicznych - pozwala na całkowitą izolację ludzi przebywających na terenie stacji od środowiska zewnętrznego.

Infrastruktura bazy pozwala m.in. na ciągłe monitorowanie zdrowia i zachowania mieszkańców. Od początku istnienia bazy przeprowadzono już dziesięć takich dwutygodniowych symulacji misji księżycowych. W planach są także dłuższe, miesięczne symulacje.

Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w symulacji kwarantanny, masz jeszcze szansę. Zgłoszenia wciąż przyjmowane są na stronie projektu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst