1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka

Japoński superkomputer wyliczył, że plastikowe przyłbice nie chronią nas przed koronawirusem

Japoński superkomputer wyliczył, że plastikowe przyłbice nie chronią nas przed koronawirusem
254 interakcji
dołącz do dyskusji

Zgodnie z modelami stworzonymi przez japoński superkomputer Fugaku, plastikowe osłony są prawie całkowicie nieskuteczne, jeśli chodzi o zatrzymywanie aerozoli oddechowych, co oznacza, że ich skuteczność w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest praktycznie zerowa.

Symulacja przeprowadzona przez Fugaku wykazała, że ​​prawie 100 proc. unoszących się w powietrzu kropelek o wielkości poniżej 5 mikrometrów bez większych problemów jest w stanie przedostać się przez plastikowe przyłbice, z których niektórzy z nas korzystają obecnie, wypełniając obowiązek zasłaniania twarzy. Ponadto około połowa większych kropelek mierzących 50 mikrometrów przedostała się do powietrza.

Przyłbice ochronne nie chronią przed koronawirusem

Makoto Tsubokura, lider zespołu w centrum nauk obliczeniowych Riken, stwierdził, że symulacja łączyła przepływ powietrza z reprodukcją dziesiątek tysięcy kropelek o różnych rozmiarach, od poniżej 1 mikrometra do kilkuset mikrometrów. Komentując wyniki analiz superkomputera, Tsubokura stwierdził, że osłony twarzy są nieskuteczne i nie powinny być używane jako alternatywa dla maseczek ochronnych.

— Sądząc po wynikach symulacji, skuteczność osłon twarzy w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się kropelek z ust zakażonej osoby jest ograniczona w porównaniu z maskami. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku małych kropelek mniejszych niż 20 mikrometrów - powiedział, dodając, że wszystkie znacznie mniejsze cząsteczki aerozolu wydostały się przez szczelinę między twarzą a osłoną twarzy

Fugaku, który może wykonać ponad 415 biliardów obliczeń na sekundę, niedawno odkrył też, że maski na twarz wykonane z włókniny są skuteczniejsze w blokowaniu rozprzestrzeniania się Covid-19 przez unoszące się w powietrzu kropelki niż te wykonane z bawełny i poliestru.

Korzystanie z przyłbic ma oczywiście sens, o ile pod plastikową szybką nosimy jeszcze maseczkę ochronną. Dzięki temu zabezpieczamy zarówno swoje drogi oddechowe (o ile maseczka zakrywa także nos, piszę o tym, bo często widzę niezrozumienie w tej kwestii), jak i oczy.

Superkomputer Fugaku czekają kolejne analizy

Superkomputer przeprowadził również symulacje dotyczące rozprzestrzeniania się kropelek z dróg oddechowych w podzielonych pomieszczeniach biurowych i w zapakowanych pociągach, gdy okna wagonu są otwarte. Wyniki tych symulacji nie zostały jeszcze omówione.

Chociaż nie będzie w pełni operacyjny do przyszłego roku, eksperci mają nadzieję, że Fugaku pomoże zidentyfikować metody leczenia Covid-19 z około 2 tys. istniejących leków, w tym tych, które jeszcze nie dotarły do ​​etapu badań klinicznych.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.