1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Nie nosisz maseczki w miejscu publicznym, będziesz kopać grób. Tak się bawią na Jawie

Nie masz maseczki na twarzy w sklepie? Ryzykujesz mandat w wysokości 500 zł. Dużo? Nie jest to kara tak surowa jak ta, jaką wymierzają za to przewinienie sądy w Indonezji.

Indonezja: nie masz maseczki? Do karawanu i kopać grób
223 interakcji
dołącz do dyskusji

W rejonie Gresik na indonezyjskiej wyspie Jawa obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Także i tam, tak jak u nas, jest wiele osób, które nie mają ochoty stosować się do obowiązujących przepisów.

Nie nosisz maseczki – będziesz kopał groby dla takich jak ty

Jak donosi The Jakarta News, lokalne władze regionu Gresik nakazały ośmiu osobom, które przyłapano w przestrzeni publicznej bez maseczki zasłaniającej usta i nos, kopanie grobów przeznaczonych dla osób, które zmarły na COVID-19.

Aktualnie we wsi Ngabetan pracuje jedynie trzech grabarzy. Pomyśleliśmy zatem, że zamiast nakładać karę za brak maseczki, możemy nakazać roboty publiczne na cmentarzu – mówi Suyono, burmistrz dystryktu Cerme.

Jak zauważa Suyono, liczba zakażeń koronawirusem w regionie bezustannie rośnie, co z kolei spowodowało konieczność bardziej zdecydowanego egzekwowania przepisów dot. dystansowania społecznego.

Dlatego też zgodnie z nowo przyjętymi przepisami osoby łamiące przepisy sanitarne będą ryzykowały karę grzywny lub prac społecznych.

Nie nosisz maseczki - rozgość się w karawanie

W prowincji Probolinggo na tej samej wyspie służby porządkowe nakazały kilkudziesięciu osobom spędzenie kilkunastu minut w karawanie, którym wożone są zwłoki osób zmarłych na COVID-19.

Gośćmi karawanu zostało 50 osób, zarówno klientów jak i sprzedawców, którzy przebywali na targu Maron Market bez maseczki.

Każda z wyłapanych osób otrzymała maseczkę przed wejściem do karawanu, gdzie przez kilkanaście minut miała zastanowić się nad swoim zachowaniem.

Wszyscy wyłapani w ramach tej akcji sprzedawcy otrzymali ponadto zakaz sprzedaży na 7 kolejnych dni.

Trzeba przyznać, że te konkretne kary stosowane przez lokalne władzy w Indonezji mogą okazać się skuteczniejsze od wypisanego w 5 minut mandatu na 500 zł. Może taki pomysł wypadałoby podrzucić polskim sądom?

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.