Koronawirus  /  News

Bogaci będą chorować krócej. Bill Gates powiedział, dla kogo pandemia zakończy się w 2021 r., a kto będzie męczył się dłużej

Bogaci będą chorować krócej. Bill Gates powiedział, dla kogo pandemia zakończy się w 2021 r., a kto będzie męczył się dłużej
3520 interakcji
dołącz do dyskusji

Bill Gates jest przekonany, że koniec pandemii zarażeń koronawirusem jest już w naszym zasięgu.

W trakcie rozmowy z dziennikarzami Wired, Gates przekonywał, że biorąc pod uwagę wysiłki wkładane w opracowanie leków i szczepionek przeciwko COVID-19, jest pewien, że pandemię uda się w końcu opanować i wygasić. Zła wiadomość jest taka, że do końca pandemii potrzeba jeszcze co najmniej roku.

Prace nad zwiększeniem liczby testów, opracowaniem nowych leków i szczepionek są naprawdę imponujące. Mam przeczucie, że w rozwiniętych, bogatych krajach, wygasimy pandemię do końca 2021, a w reszcie świata do końca 2022 r. – mówi Gates.

Jednocześnie w trakcie rozmowy, Bill Gates przyznaje, że obawia się obecnej sytuacji w krajach takich jak Rosja czy Chiny, gdzie presja na jak najszybsze opracowanie szczepionki może sprawić, że zezwolenie na powszechne stosowanie szczepionek zostanie wydane przed prawidłowym sprawdzeniem czy faktycznie są one skuteczne i bezpieczne.

Będziemy potrzebowali danych z trzech, czterech miesięcy testów w fazie 3, aby odkryć ewentualne skutki uboczne. W Stanach Zjednoczonych FDA (Agencja Żywności i Leków) przynajmniej na razie stosuje się do tych wymogów – dodaje.

Świat nauki rzucił wszystko i zajął się opracowaniem szczepionki

Miesiąc temu Gates w wywiadzie dla Business Insidera mówił, że jest przekonany, że naukowcy opracują skuteczną i bezpieczną szczepionkę. Jednym z powodów tego optymizmu była sama skala badań: aktualnie na świecie trwają badania nad ponad 160 szczepionkami.

Co ważne, według Gatesa konieczne jest udostępnienie szczepionek na całym świecie, w przeciwnym razie, pandemia będzie bezustannie wracała. Póki co, musimy przygotować się na jesień i zimę z wirusem.