REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Podróże
  4. Nauka
  5. Koronawirus

Wakacje w Grecji: na turystów czekają Grecy i koronawirus. Przeczytaj, zanim wsiądziesz do samolotu

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wbrew zapewnieniom polityków nie zwalnia. Część krajów przewidując drugą falę zachorowań, zaczyna przywracać niektóre ograniczenia. Z tego też powodu przed jakimkolwiek wyjazdem zagranicznym należy sprawdzić jakie obostrzenia i wymagania panują w kraju docelowym. Dziś sprawdzamy sytuację w Grecji.

Koronawirus Grecja: przeczytaj zanim polecisz na wakacje. Ważne info
REKLAMA

Przede wszystkim osoby, które chcą wjechać do Grecji, jeszcze przed wjazdem muszą zarejestrować swój pobyt elektronicznie. Co ważne, obowiązek ten dotyczy także dzieci.

REKLAMA

Wypełnienie całego formularza dostępnego na stronie kończy się wygenerowaniem kodu QR, który należy okazać w formie elektronicznej lub papierowej podczas przekraczania granicy. Jeżeli przekraczamy granicę drogą lądową lub morską, formularz należy wypełnić 48 godzin, a jeżeli powietrzną 24 godziny przed wjazdem. W formularzu wymagane jest podanie adresu pobytu lub ewentualnego planu wycieczki.

Wakacje w Grecji a koronawirus: konieczny negatywny wynik testu na COVID-19

Coraz wyższa liczba zarażeń koronawirusem wśród osób wjeżdżających do Grecji sprawiła, że władze postanowiły, że każda osoba wjeżdżająca do tego kraju drogą lądową, musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego metodą PCR w ciągu 72 godzin przed wjazdem do kraju.

Test musi być wykonany w laboratorium uznanym przez resort zdrowia w kraju pochodzenia turysty. Zaświadczenie musi być wydane w języku angielskim i zawierać imię, nazwisko oraz nr dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Taki wymóg dotyczy wszystkich turystów chcących wjechać na teren Grecji od 15 do 29 lipca 2020 r. przy czym dotyczy to tylko osób przekraczających granicę drogą lądową.

Przekraczanie granicy Grecji a COVID-19

Co do zasady wszystkie lotniska są aktualnie otwarte. Tak samo sytuacja wygląda z granicami morskimi. Otwarty jest port w Patrze i Igumenitsy. Działają także promy kursujące między Włochami a Grecją. Granice lądowe natomiast otwarte są za wyjątkiem granicy z Albanią, Macedonią Północną i Turcją.

Warto jednak pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i władze Grecji analizując sytuację epidemiczną, na bieżąco zastrzegają sobie prawo do zmiany powyższych przepisów bez zbędnej zwłoki.

Ograniczenia na terenie Grecji w związku z koronawirusem

Jeżeli już przekroczymy granicę z Grecją musimy pamiętać o obowiązku noszenia maseczek we wszystkich środkach transportu publicznego. Analogiczny obowiązek obowiązuje we wszystkich szpitalach, muzeach, sklepach czy galeriach handlowych.

Co zrobić, gdy jesteśmy w Grecji i mamy objawy COVID-19?

Jeżeli w trakcie naszego pobytu w Grecji pojawią się objawy choroby COVID-19: gorączka, duszności, suchy kaszel, należy bezzwłocznie powiadomić służby korzystając ze specjalnej, anglojęzycznej linii alarmowej dostępnej całodobowo pod numerem 1135 lub alternatywnie pod numerem 00 30 214 214 2000. W przypadku problemów należy skorzystać z uniwersalnego numeru telefonu alarmowego 112.

REKLAMA

Wszystkie powyższe informacje obowiązują na dzień 24 lipca 2020 r.

Więcej aktualnych informacji można uzyskać na stronie greckiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego lub Krajowej Organizacji Zdrowia Publicznego Grecji. Najnowsze informacje w języku polskim dostępne są także na rządowej stronie gov.pl.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA