1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka

Trzy przypadki COVID-19 wystarczyły, by ewakuować z miasta 80 tys. ludzi

Władze Wietnamu na pewno nie lekceważą koronawirusa SARS-CoV-2. Po wykryciu trzech pozaszpitalnych przypadków w Danang, postanowiono ewakuować 80 tys. osób.

Wietnam ewakuuje 80 tys. osób z Danang. Powód? 3 przypadki COVID-19

W większości chodzi o turystów aktualnie przebywających w mieście. Jak ocenia wietnamski rząd, takich osób jest tam ok. 80 tys. Sama ewakuacja ma zająć co najmniej 4 dni i według oficjalnego komunikatu ewakuowane osoby będą transportowane samolotami do innych wietnamskich miast. Dziennie zaplanowano ok. 100 takich lotów.

Skąd ta panika wobec koronawirusa?

Jak podaje agencja Reutersa, wykryte pozaszpitalne przypadki zakażenia w Danang oznaczają powrót koronawirusa do Wietnamu. Ostatnie takie przypadki wykryto w kwietniu i od tamtego czasu Wietnam pozostawał wolny od koronawirusa. A przynajmniej: od kwietnia aż do ostatniego weekendu nie wykryto żadnych nowych przypadków zakażenia.

Strategia Wietnamu, chociaż wydaje się mocno przesadzona, dała dość wymierne rezultaty. Od początku ogłoszenia pandemii, potwierdzono tam zaledwie 420 przypadków zakażenia koronawirusem, co w połączeniu z szybką hospitalizacją chorych pozwoliło na uniknięcie przypadków śmiertelnych.

Teraz, wraz z trwającym sezonem turystycznym, statystyki te zapewne nieco wzrosną. Podobną sytuację możemy obserwować m.in na terenie innych atrakcyjnie turystycznych państw. Światowa pandemia to jedno, zaplanowany pieczołowicie urlop to drugie.

Jeśli wybieracie się gdzieś za granicę, warto pamiętać o podstawowych zasadach, takich jak zachowywanie dystansu społecznego oraz o noszeniu maseczki. Przynajmniej w zamkniętych pomieszczeniach. Warto również zmodyfikować swoje wakacyjne plany w taki sposób, żeby unikać tłumów.

Jak dotąd, na świecie stwierdzono ponad 16,2 mln przypadków zakażeń i 648 tys. zgonów spowodowanych COVID-19.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.