1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Zakupy bez obaw o koronawirusa. Pomóc mają polskie kabiny dezynfekujące

Kilka sekund i już wszelkie wirusy, bakterie i grzyby na naszym ubraniu przechodzą do historii. Kabina dezynfekująca zaprojektowana przez Polaków już niedługo może pojawić się pod pierwszymi sklepami. I nie tylko.

Zakupy bez obaw o koronawirusa. Pomogą polskie kabiny dezynfekujące
142 interakcji
dołącz do dyskusji

Niemal wszyscy z nas tęsknią za normalnością, w której nie musieliśmy przy każdym wyjściu z domu martwić się, że wrócimy zarażeni COVID-19. Pandemia koronawirusa wpłynęła na cały świat – niestety głównie w sposób katastrofalny. Na szczęście za sprawą zdolnych naukowców i inżynierów i tak funkcjonujemy w miarę normalnie, wszak nasza codzienność mogła wyglądać dużo, dużo gorzej. Między innymi za sprawą takich wynalazków jak poniższy.

Kabina dezynfekująca z Polski pozbywa się koronawirusa w kilka chwil.

Jak dowiadujemy się z reportażu Polsat News, polska kabina dezynfekująca jest już gotowa – a nawet w ramach pilotażu działa już przed jednym z hoteli w Polsce. Urządzenie stosuje ultradźwięki oraz tak zwaną suchą parę, a cały proces odkażania trwa kilka sekund. Mierzy też temperaturę użytkownika, informując obsługę, że wykazuje on objawy zarażenia.

Warto jednak mieć na uwadze pewną oczywistość, którą zaznaczają sami konstruktorzy: kabina nie leczy z koronawirusa, a jedynie pozbywa się go z naszych ubrań. To jednak i tak jest ogromną pomocą w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii. W ciągu godziny kabina może obsłużyć do 250 użytkowników.

Opracowanie wynalazku współfinansowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Kabina rozbija substancję odkażającą na mikrocząsteczki metodą ultradźwiękową, a uzyskana w ten sposób para zasysana jest do komory z użytkownikiem. Urządzenie produkowane jest w Chinach, ale zostało ufundowane polskim kapitałem.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, już niedługo pierwsze kabiny pojawią się przed sklepami i innymi obiektami, w których narażeni jesteśmy na styczność z potencjalnie zarażonymi. Trzymamy kciuki za powodzenie.