REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Minie zaraza, przyjdzie głód. ONZ ostrzega przed ogromnym kryzysem żywnościowym

Recesja wywołana przez koronawirusa może przerodzić się w kolejną katastrofę. ONZ ostrzega przed kryzysem żywnościowym.

ONZ ostrzega - po koronawirusie może przyjść kryzys żywnościowy
REKLAMA
233 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

- Nawet w krajach bogatych w żywność widzimy ryzyko zakłóceń w łańcuchu dostaw produktów spożywczych - mówi sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Zdaniem ekspertów z ONZ, najgorsze skutki pandemii są jeszcze przed nami. I nie chodzi tu bynajmniej o brak ciągłości dostaw, czy problemy z samą produkcją jedzenia. Tego na szczęście udało się uniknąć.

Kryzys żywnościowy

ONZ ostrzega przed skutkami ekonomicznymi pandemii przez które - według szacunków tych samych ekspertów - ponad 50 mln ludzi może popaść w ekstremalne ubóstwo. Osoby, które straciły pracę podczas koronakryzusu mogą nie dysponować żadnymi oszczędnościami ani innego rodzaju zabezpieczeniem, przez co może okazać się, że nie stać ich na zakup podstawowych produktów spożywczych.

Dodatkowo ONZ obawia się wzrostu cen żywności. Z powodu pandemii, wielu sezonowych pracowników nie mogło bądź nie chciało podjąć się pracy przy zbiorach, co oznacza, że wielu rolników musiało ponieść wyższe koszty, niż zazwyczaj.

W połączeniu z wyższymi niż przed pandemią wskaźnikami bezrobocia na całym świecie, taka sytuacja może doprowadzić do tego, że spora część naszej populacji nie będzie po prostu w stanie kupić jedzenia.

ONZ na razie nie podaje żadnego konkretnego rozwiązania tej sytuacji.

Eksperci Narodów Zjednoczonych apelują do wszystkich zrzeszonych państw, aby te zachowały czujność i w miarę możliwości zajęły się tworzeniem programów pomocy dla najbardziej ubogich. ONZ zachęca również bogatsze kraje do zaangażowania się w pomoc międzynarodową.

REKLAMA

Trzeba przyznać, że na konferencji nie padło zbyt dużo konkretów. Eksperci ostrzegają po prostu, że przez spowolnienie globalnej gospodarki i produkcji mogą wzrosnąć ceny żywności. Prognoza ta jednak nie jest jeszcze w 100 proc. pewna. Pamiętajmy też, że Europa nie jest kontynentem narażonym na tego rodzaju kryzys w takim samym stopniu, jak na przykład Ameryka Południowa.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA