1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Tech

Nie tylko COVID-19 chce nas zabić. W Kongo ogłoszono nową epidemię Eboli

Władze Demokratycznej Republiki Konga poinformowały właśnie o zupełnie nowym ognisku epidemii Eboli. Wirusa wykryto w zachodniej Prowincji Równikowej. Ponad 1000 kilometrów od drugiego ogniska epidemii we wschodniej części kraju.

Nie tylko COVID-19 chce nas zabić. W Kongo ogłoszono epidemię Eboli
332 interakcji
dołącz do dyskusji

Tamtejszy minister zdrowia, Eteni Longondo poinformował, że na północnym zachodzie Ebola zabiła już cztery osoby zamieszkałe w mieście Mbandaka - stolicy Prowincji Równikowej. Sytuacja jest dość nieciekawa. Drugie ognisko epidemii znajduje się niecałe 600 kilometrów od stolicy kraju.

Rząd Republiki Konga twierdzi, że nowa epidemia eboli jest pod kontrolą

— Mamy do czynienia z nową epidemią. Bardzo szybko wyślemy im szczepionkę, a także leki - mówi Longondo.

Kongo to kraj, który ma już sporo doświadczenia w walce z Ebolą. Prowincja Równikowa, w której wykryto właśnie wirusa, po raz ostatni została dotknięta przez Ebolę w 2018 r. Wykryto wtedy 54 przypadki zakażenia, 33 osoby zmarły, 21 udało się przeżyć.

Od tamtego czasu wirus dziesiątkuje ludność we wschodniej części kraju, w której od wybuchu epidemii w sierpniu 2018 zmarło 2280 osób. Dobre wieści są takie, że jeśli do 25 czerwca nie zostanie wykryty żaden nowy przypadek, wschodnia część Kongo zostanie w końcu uznana za wolną od Eboli.

Wykrycie ogniska nowej epidemii w Mbandaka, kiedy właśnie udało opanować się wschodnią część kraju na pewno nie wpłynie zbyt dobrze na morale tamtejszej ludności. Kongijska służba zdrowia musi obecnie zmagać się z epidemią eboli, koronawirusa, odry i cholery.

Ebola na szczęście nie przenosi się drogą kropelkową, tak jak robi to SARS-CoV-2. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi nosicieli, którymi mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Na razie nie wiadomo, kto był pacjentem zero w Mbandaka. WHO na razie przygląda się całej sprawie i apeluje o solidarność z Kongo.