1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Bill Gates zabrał głos w sprawie teorii spiskowych na swój temat. „Trudno im zaprzeczyć”

A więc stało się. Bill Gates w końcu skomentował wszystkie teorie spiskowe, w których stoi on za stworzeniem koronawirusa SARS-CoV-2 i chce zaczipować wszystkich ludzi szczepionkami. Czy jakoś tak.

Bill Gates o teoriach spiskowych na swój temat. „Trudno im zaprzeczyć”
3351 interakcji
dołącz do dyskusji

— Nigdy nie byłem zaangażowany w tworzenie mikroczipów. Trudno zaprzeczyć tym wszystkim teoriom, ponieważ są albo strasznie głupie, albo strasznie dziwne - mówi Bill Gates.

Trudno się z Gatesem nie zgodzić. Widzicie, ja z ciekawości lubię czytać dyskusje na wielu facebookowych grupach, które zrzeszają fanów teorii spiskowych, więc całkiem nieźle orientuję się w jakości tych historii. A jest ona marna. Bardzo marna.

Bardzo często wygląda to po prostu tak, że ktoś wrzuca jakiś obrazek, na przykład ze zdjęciem Billa Gatesa i dopiskiem (czerwona czcionka zdaje się być najpopularniejsza), że jeśli odejmiemy kilka liter, kilka dodamy i trochę poprzestawiamy, to Bill Gates zamienia się w SZATAN. I zaraz pod takim obrazkiem pojawia się kilkanaście komentarzy w stylu: było wiadomo od dawna / racja, polecam poczytać na ten temat / ludzie obudźcie się! i tak dalej.

Mniej więcej tak: Bill Gates zapłacił za stworzenie koronawirusa SARS-CoV-2 i od iluś lat (liczba często się zmienia, fani teorii spiskowych lubią ulepszać swoje historie) ma już gotową szczepionkę, ale ukrywa ten fakt, ponieważ chce zaczipować wszystkich ludzi.

Aha, w tych czipach - co prawda nie we wszystkich wersjach tej teorii - będzie znajdować się COŚ (na przykład ciemna materia albo kwantowe czipy), co sprawi, że Bill Gates będzie mógł zacząć Wielki Plan Depopulacji Ziemi. A teraz wyobraźcie sobie, że ktoś oskarża was o to samo i spróbujcie mu wytłumaczyć, że raczej coś mu się pomyliło. Powodzenia.

Skąd wzięła się ta teoria?

Od jednej, bardzo mocno nadinterpretowanej wypowiedzi Gatesa, który w 2010 r. powiedział, że w społeczeństwach, w których śmiertelność spada poniżej 10/1000 (między innymi dzięki szczepionkom) zmniejsza się również dzietność. Tak po prostu wynika ze statystyk. Tymczasem grono fanów teorii spiskowych wydedukowało z tej wypowiedzi, że Gates chce depopulować Ziemię za pomocą obowiązkowych szczepień. Dlaczego? A dlaczego ktoś podpala maszty 5G? No właśnie.

Spiskowi teoretycy absolutnie pomijają również fakt ogromnych dotacji od fundacji Gatesów na pomoc dla państw trzeciego świata. Gdybym był Billem Gatesem i chciał zdepopulować Ziemię, to zacząłbym od zamknięcia swojej fundacji, która co roku ratuje całkiem sporą liczbę osób. Ale skoro to nie pasuje do ogólnej narracji pt. Gates = Szatan, to znaczy, że nie warto o tym wspominać.

Nie dziwię się też, że Bill Gates nie odnosi się na poważnie do tych zarzutów

Trudno polemizować z ludźmi, którzy wierzą, że w gotowych od kilku lat szczepionkach na wyhodowanego w laboratorium koronawirusa znajdują się kwantowe mikroczipy stworzone z myślą o depopulacji ludzi. Wyobraźcie sobie, że ktoś podchodzi do was na ulicy i na wstępie częstuje was takimi zarzutami. Można co najwyżej zamrugać kilka razy ze zdziwienia i zachowując pełen spokój oddalić się czym prędzej. Wchodzenie w jakikolwiek sensowny dialog nie ma po prostu sensu.

Trochę niepokojącym jest fakt, że takie wyssane z palca historie stają się coraz bardziej popularne w sieci. Owszem, dekadę temu, człowiek co jakiś czas słyszał o Teorii Płaskiej Ziemi, ale raczej w charakterze żartu. Obecnie, dzięki mediom społecznościowym, coraz więcej tego typu teorii znajduje swoich żarliwych zwolenników. Przypominam, że w tym roku, w wypadku rakiety własnej konstrukcji, zginął człowiek, który za pomocą tej właśnie rakiety chciał udowodnić, że Ziemia jest płaska, a jej kulistość to spisek NASA. No chyba, że Billa Gatesa. Może NASA tak naprawdę nie istnieje?

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.