REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Od dziś wracają wypożyczalnie rowerów miejskich. Są nowe zalecenia bezpieczeństwa

Od dziś (6 maja 2020 r.) ponownie można wypożyczać rowery miejskie. System wypożyczalni powraca, choć pojawiły się nowe obostrzenia sanitarne.

Od dziś wracają wypożyczalnie rowerów miejskich. Są nowe zalecenia
REKLAMA
183 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Od dziś miejscy rowerzyści będą mogli znowu wypożyczać rowery w systemach Nextbike. Wraca do działania ok. 1300 stacji w ponad 20 miastach w Polsce. System wypożyczalni został zablokowany na skutek obostrzeń rządowych wprowadzonych 1 kwietnia 2020 r. Rowery zostały zablokowane, ponieważ teoretycznie mogły przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

Ban na rowery miejskie był szeroko krytykowany, szczególnie w kontekście faktu, że wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych, skuterów, a także aut na minuty działały w najlepsze. Tę niekonsekwencję trudno było racjonalnie uzasadnić. Pojawił się tez drugi problem. Blokada rowerów sprawiła, że więcej osób musiało korzystać z komunikacji miejskiej, co ewidentnie kłóci się z nakazem zachowania dystansu. Rząd postanowił jednak odblokować możliwość wypożyczania rowerów.

Rowery miejskie powracają od dziś w ponad 20 miastach. Kolejne miasta w drodze.

Systemy wypożyczalni już powinny działać w Ciechanowie, Częstochowie, Kaliszu, Katowicach, Kołobrzegu, Komornikach, Koninie, Koszalinie, Legnicy, Lublinie, Luboniu, w woj. łódzkim, w Markach, Piasecznie, Poznaniu, Pruszkowie, Siemianowicach Śląskich, Szamotułach, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu.

To nie koniec odmrażania wypożyczalni rowerów. W kolejnych dniach do działania powrócą stacje w:

  • Płocku i Żyrardowie - 8 maja,
  • Tychach oraz w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju - 9 maja,
  • Otwocku - 15 maja.
  • Kędzierzynie-Koźlu - 1 czerwca.

Nextbike będzie dezynfekował rowery, ale użytkownicy też muszą dbać o czystość.

Od dziś wracają wypożyczalnie rowerów miejskich. Są nowe zalecenia bezpieczeństwa
REKLAMA

Właściciel systemu wypożyczalni, firma Nextbike, zobowiązał się do dezynfekowania rowerów (kierownic, siodełek, manetek i linek), a także terminali do obsługi stacji. Firma ma dezynfekować sprzęt „przynajmniej dwa razy dziennie”. To niestety prawdopodobnie nie wystarczy, dlatego pojawiły się dodatkowe zalecenia.

Każdy użytkownik roweru powinien zdezynfekować rączki kierownicy przed i po jeździe, a do tego z roweru należy korzystać w rękawiczkach. Nextbike nie zapewnia jednak rękawiczek ani środków do dezynfekcji, a szkoda. Wcześniej jednorazowe rękawiczki foliowe pojawiły się przy części hulajnóg miejskich, co było świetnym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z aplikacji mobilnej zamiast z terminala przy stacji rowerowej.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA