REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Lamy pomogą walczyć z pandemią COVID-19. Ich krew niszczy koronawirusa

Naukowcy podejrzewają, że lamy andyjskie pozwolą pokonać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. 

Lamy pomogą walczyć z pandemią COVID-19. Ich krew niszczy wirusa
REKLAMA
1290 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w periodyku Cell wskazują, że przeciwciała znajdujące się w krwi lam, są w stanie hamować rozwój choroby COVID-19.

To jedne z pierwszych przeciwciał, o których wiemy, że neutralizują SARS-CoV-2 - mówi Jason McLellan z Uniwersytetu  Teksańskiego w Austin oraz współautor opracowania.

Badania, które doprowadziły do odkrycia nie zaczęły się jednak teraz. Już cztery lata temu naukowcy odkryli, że przeciwciała znajdujące się w krwi 9-miesięcznej lamy neutralizują w ciągu sześciu tygodni wirusy SARS-CoV-1 oraz MERS-CoV.

Teraz okazało się, że przeciwciała z tej samej, teraz już 4-letniej lamy o imieniu Winter, także neutralizują SARS-CoV-2, wirusa wywołującego chorobę COVID-19.

Ale dlaczego akurat lamy?

To niewielkie rozmiary przeciwciał znajdujących się w krwi lamy, sprawiają, że są one w stanie przyczepiać się do różnych fragmentów wirusa.

Jeżeli taka cząstka przyczepi się do jednej z wypustek koronawirusa, uniemożliwi mu wejście do wnętrza komórki, tym samym go neutralizując - mówi Daniel Wrapp, doktorant z Dartmouth.

Jak podaje New York Times, lamy od dawna wykorzystywane są do badań nad przeciwciałami. Wcześniej zwierzęta brały udział także w poszukiwaniach sposobów radzenia sobie z HIV i grypą.

Czy to się przyda do walki z koronawirusem?

W przypadku opracowania szczepionki, należy ją podać na miesiąc czy dwa przed infekcją, aby zapewnić ochronę przed wirusem. W przypadku leczenia przeciwciałami, pacjent jest chroniony przed wirusem natychmiast po podaniu preparatu.

REKLAMA

Warto także zauważyć, że przeciwciała można także wykorzystać do leczenia osób już zarażonych koronawirusem. Podanie dodatkowych przeciwciał poprawi skuteczność organizmu w walce z wirusem i złagodzi przebieg choroby.

Przed nami jeszcze dużo pracy, zanim będzie można wdrożyć nasz produkt do leczenia klinicznego - mówi Xavier Saelens, wirusolog cząsteczkowy z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii. Jeżeli to się uda, lama Winter będzie zasługiwała na pomnik.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA