1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Koronawirus: występuję w 7237 znanych mutacjach. Naukowcy: pojedyncza szczepionka rozwiąże problem

Koronawirus SARS-CoV-2 występuje w 7237 znanych mutacjach
678 interakcji
dołącz do dyskusji

Według naukowców, wszystkie zaobserwowane do tej pory mutacje w genomie SARS-CoV-2 można uznać za mało znaczące. Nadal mamy do czynienia z pojedynczym typem wirusa.

Naukowcy z Uniwersytetu Glasgow przeanalizowali wszystkie, dostępne w zasobach CoV-GLUE (aplikacja do analizy sekwencji genomu SARS-CoV-2) mutacje koronawirusa, aby sprawdzić, czy wśród sklasyfikowanych już mutacji genomu rzeczywiście wyodrębniło się kilka typów wirusa, tak jak na początku roku sugerowały media.

— Po przeanalizowaniu rozległej zmienności sekwencji genetycznych wewnątrz genomu SARS-CoV-2, wynika, że twierdzenie o występowaniu kilku jego rodzajów jest bezpodstawne - mówi dr Oscar MacLean z University of Glasgow.

CoV-GLUE to ogromna baza danych, która zawiera wszystkie kombinacje RNA SARS-CoV-2, skatalogowane w oparciu o próbki pobierane z całego świata. Liczba zaobserwowanych mutacji w tym zbiorze wynosi aktualnie 7237. Z jednej strony liczba ta wydaje się ogromna, zważywszy na to, że wirus został odkryty przez nas dość niedawno. Z drugiej, wszystkie z wykrytych mutacji są - zdaniem naukowców - na tyle mało znaczące, że równie dobrze moglibyśmy pominąć je w pełni.

To bardzo dobra wiadomość...

Koronawirus będzie oczywiście mutował dalej. Jednak zespół z Glasgow twierdzi, że jego tempo mutacji jest na razie stosunkowo niskie i jak dotąd nie widać, aby którakolwiek zmodyfikowana wersja RNA SARS-CoV-2 odróżniała się od pierwowzoru na tyle mocno, żeby można uznać ją było za zupełnie odmienny typ. Typ, na który mogłaby nie zadziałać szczepionka opracowana z myślą o oryginalnym typie koronawirusa.

Trzeba przyznać, że pod tym względem mieliśmy dużo szczęścia. Gdyby koronawirus mutował w podobny sposób, w jaki robią to wirusy grypy, opracowanie pojedynczej szczepionki kupiłoby nam tylko krótkotrwały spokój od pandemii.

...o ile w ogóle jakaś szczepionka powstanie

David Nabarro, profesor londyńskiego Imprial College i współpracownik Światowej Organizacji Zdrowia ostrzega, że opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 nie jest wcale oczywiste.

— Nie zawsze udaje się stworzyć bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciw każdemu wirusowi. Niektóre z nich są bardzo, bardzo trudne, jeśli chodzi o rozwój szczepionek, więc bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości będziemy musieli znaleźć sposoby na radzenie sobie z tym wirusem jako stałym zagrożeniem. Oznacza to izolowanie tych, którzy wykazują objawy choroby. Starsi ludzie będą musieli być chronieni. To będzie nowa norma dla nas wszystkich – mówi Nabarro.

Naukowiec podkreślił też, że nawet jeśli uda nam się opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę, prawdopodobnie nie stanie się to w najbliższym czasie. Firmy, które rozpoczęły testy klinicznie szczepionek na koronawirusa zaznaczają, że ich produkty będą gotowe najwcześniej w przyszłym roku. O ile oczywiście okażą się skuteczne podczas prowadzonych aktualnie testów.

Oznacza to mniej więcej tyle, że być może będziemy musieli pogodzić się z tym, że koronawirus SARS-CoV-2 pozostanie z nami na stałe. Ale jeśli rzeczywiście jego mutacje są takie łagodne, to wcześniej, czy później większość ludzi uodporni się w naturalny sposób.