REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

WHO to marionetka Chin - grzmi Trump i grozi wyjściem z organizacji

Miesiąc temu Donald Trump zawiesił finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia z budżetu Stanów Zjednoczonych, teraz prezydent USA grozi, że całkowicie wycofa się z finansowania WHO a być może i członkostwa Stanów Zjednoczonych w grupie. 

Donald Trump atakuje WHO
REKLAMA
REKLAMA

W piśmie zaadresowanym do dr Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora generalnego WHO, Trump zarzuca organizacji przede wszystkim „niepokojący brak niezależności od Chińskiej Republiki Ludowej”, wcześniej na spotkaniu z dziennikarzami w Białym Domu nazwał WHO chińską marionetką.

Trump oskarża WHO o ukrywanie prawdy o koronawirusie.

List zarzucający Organizacji zależność od Chin Donald Trump opublikował oczywiście na Twitterze. Na poparcie swoich tez przytacza długą listę oskarżeń, wśród nich między innymi o to, że WHO zignorowała wiarygodne raporty dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa w Wuhan, a następnie zwlekała z przekazaniem informacji o narastającym zagrożeniu, uginając się pod naciskiem płynącym wprost z chińskiego rządu.

List wpisuje się w narrację powtarzaną przed Trumpa od dłuższego czasu. Prezydent Stanów Zjednoczonych oskarża WHO, że pomogła Pekinowi zamaskować prawdę o wybuchu pandemii.

Krytycy prezydenta Stanów Zjednoczonych sugerują jednak, że jego atak na międzynarodową organizację może mieć drugie dno i nie być jedynie podyktowany szczerym oburzeniem na to, jak radziła sobie ona z wybuchem pandemii.

Trump jest głośno krytykowany za to, że na początku epidemii sam zbagatelizował zagrożenie i nie wprowadził odpowiednio szybko niezbędnych środków ostrożności, które mogłyby zmniejszyć liczbę ofiar. Wskazywanie WHO jako głównego winnego tragicznemu obrotowi spraw, miałoby odwrócić uwagę od nie dość efektywnych (i często kontrowersyjnych) działań samego prezydenta. Trudno przy tym nie zauważyć, że oskarżenia te przybierają na sile, gdy sytuacja między Pekinem i Waszyngtonem staje się jeszcze bardziej napięta.

Trump stawia WHO ultimatum.

REKLAMA

List Trumpa do WHO kończy się ultimatum – jeśli WHO „w ciągu najbliższych 30 dni nie zobowiąże się do wprowadzenia znaczących zmian, tymczasowe zamrożenie funduszy ze Stanów Zjednoczonych zmieni się w stałe, a ja rozważę także nasze dalsze członkostwo w tej organizacji”. Jak pisze, nie może pozwolić na to, by amerykańskie dolary płynęły do organizacji, która nie działa na korzyść Ameryki.

Tymczasem WHO, żeby odeprzeć krytyczne ataki, ogłosiło, że stworzy niezależną komisję, która zbada to, jak skutecznie organizacja odpowiedziała na pandemiczne zagrożenie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA