REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Bill Gates chce odpowiedzi na kilka pytań o pandemię. Miliarder uruchamia projekt SCAN

Bill Gates ma nowy plan, który pomoże nam utrzymać pandemię COVID-19 w ryzach. Miastem, które przetestuje skuteczność jego pomysłu, będzie Seattle.

Bill Gates uruchamia projekt SCAN. Ma on pomóc w walce z pandemią
REKLAMA
444 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Projekt SCAN, czyli Seattle Coronavirus Assessment Network to zakrojone na szeroką skalę działania, które mają dać nam odpowiedź na 3 kluczowe pytania:

Jak wiele osób jest zarażonych, wliczając tych, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo?

Według badań opublikowanych przez niemieckich uczonych, potwierdzone i zarejestrowane przypadki zakażenia koronawirusem stanowią niewielki procent wszystkich przypadków. Dlaczego tak się dzieje?

Większość testów robi się osobom wykazującym najcięższe objawy, wymagającym hospitalizacji, natomiast ludzie z łagodnymi objawami lub z brakiem objawów COVID-19 nie są w ogóle testowani, gdyż bardzo często nie zgłaszają się nawet do szpitala. Projekt SCAN ma to zmienić. Chodzi oczywiście o wykonywanie większej liczby testów, w tym u osób, które nie wykazują żadnych objawów.

Czy COVID-19 jest chorobą sezonową lub zależną od pogody?

Na razie wydaje nam się, że wzrost temperatury razem z nadejściem lata nie będzie miał wpływu na krzywą zachorowań. Potwierdzają to chociażby dane dot. zakażeń w krajach z cieplejszym klimatem. Gates bardzo przytomnie stwierdza jednak, że to na razie tylko przypuszczenia.

Oczywiście analizując dane z Seattle, które ma być monitorowane przynajmniej przez kilka miesięcy. Jeśli wraz ze wzrostem temperatury, testy prowadzone w ramach projektu SCAN wykażą spadek lub brak zmian w liczbie zakażeń, będziemy mogli mieć pewność co do tego czynnika.

Kiedy będziemy mogli bezpiecznie wrócić do pracy i wysłać dzieci do szkół?

Dzięki regularnym testom prowadzonym na szeroką skalę, zespół badawczy zaangażowany w projekt SCAN będzie w stanie stworzyć mapę zachorowań dla Seattle oraz modelować scenariusze dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. To drugie zadanie, patrząc po tym dokładności dotychczasowych modeli będzie niezwykle trudne.

No ale właśnie dlatego Bill Gates chce sfinansować te badania i brać czynny udział w zarządzaniu projektem SCAN. Miliarder już dawno temu przewidział scenariusz, w którym nasza cywilizacja zostanie zaatakowana przez nową, nieznaną chorobę. Można więc uznać, że Gates jest nie tylko ekspertem, ale ma też kilka sensownych pomysłów, dzięki którym być może uda nam się pokonać pandemię trochę szybciej.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA