REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Trump o pandemii: To wszystko wina WHO. Nie będziemy na to płacić

Prezydent USA Donald Trump na zwołanej przez siebie konferencji poinformował, że USA wstrzymuje opłacanie składek do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).Według Trumpa, organizacja nieprawidłowo zareagowała na epidemię zarażeń koronawirusem, źle zarządza całym kryzysem, a co najważniejsze tuszuje zagrożenie i szerzy dezinformację.

Trump o pandemii: To wszystko wina WHO. Nie będziemy na to płacić
REKLAMA
516 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nie jesteśmy pewni czy hojność Ameryki jest dobrze wykorzystywana. WHO nie uzyskała, nie zweryfikowała i nie udostępniła na czas wszystkich informacji. W ostatnim czasie otrzymaliśmy natomiast wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa - powiedział Trump. Gdyby WHO nie ufało tak bardzo Chinom, to sytuacja na całym świecie nie byłaby teraz tak dramatyczna, a wirus nie rozprzestrzeniłby się aż w takim stopniu.

Prezydent USA już w ubiegłym tygodniu sugerował, że Stany Zjednoczone rozważają zawieszenie wpłat składek na WHO.

Teraz  ostatecznie zdecydował się na ten ruch.

Warto zauważyć, że USA jest największym płatnikiem organizacji, a w tym roku zgodnie z planem miał wpłacić tam aż 116 mln dol.

REKLAMA

Póki co decyzja Trumpa nie spotkała się z ciepłym przyjęciem. Kilka godzin po ogłoszeniu decyzji Trumpa, skrytykował ją m.in. Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, podkreślając, że środek pandemii to nie jest czas na karanie WHO czy jakiejkolwiek innej organizacji humanitarnej, która walczy z wirusem.

Komentatorzy zauważają natomiast, że Trump mija się z prawdą, bowiem Światowa Organizacja Zdrowia informowała USA o ryzyku związanym z koronawirusem już 10 stycznia, a 23 stycznia opublikowała także raport ostrzegający, że zaraźliwość SARS-CoV-2 jest większa niż w przypadku zwykłej grypy. Mimo to, administracja USA przez cały luty praktycznie nie zajmowała się koronawirusem i nie przygotowywała kraju do zbliżającej się pandemii.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA