1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Podjeżdżasz, płacisz i robisz test. Mobilne punkty testów na koronawirusa działają w Warszawie i Łodzi

Mobilne punkty do testów na koronawirusa działają już w Warszawie i Łodzi
163 interakcji
dołącz do dyskusji

Polska sieć laboratoriów Diagnostyka poinformowała o utworzeniu kolejnego, mobilnego punktu pobrań typu Drive & Go-Thru, gdzie można przebadać się na obecność koronawirusa SARS-CoV-2

Klaudiusz Ostrowski, Zastępca Burmistrza dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy poinformował na Facebooku, że w mobilnym punkcie pobrań, który pojawił się na Ursynowie, można przebadać się na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Personel medyczny może wykonać taki test bezpłatnie, a wszyscy inni muszą zapłacić za takie badanie 584 zł.

To całkiem spora kwota, ale w obecnej sytuacji zapewne wiele osób będzie w stanie zapłacić tyle, żeby np. mieć pewność, że nie zarażą koronawirusem pozostałych członków swojej rodziny.

Mobilny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru” właśnie uruchomiono na parkingu Urzędu Dzielnicy Ursynów przy Alei Komisji Edukacji Narodowej 61 w Warszawie.

Pomysł na takie mobilne punkty sprawdził się m.in. w Niemczech. Takie mobilne placówki laboratoryjne mogą zostać ustawione w dowolnie wybranym miejscu. Parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów jest doskonałym punktem pod względem komunikacji, więc nie dziwię się, że to właśnie tam utworzono pierwszy mobilny punkt pobrań.

Jeśli chodzi o same badania, to wykonywane są one metodą real time RT-PCR, testami z certyfikatem CE-IVD, które są autoryzowane i zgodne z rekomendacjami WHO. Badania realizowane są na mocy zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie i przy współpracy z sanepidem. Sieć laboratoriów Diagnostyka zapewnia również, że personel wykonujący testy zachowuje wszystkie procedury bezpieczeństwa i stosuje się do zasad epidemiologicznych, tj: raportuje wyniki i wymienia informacje z organami państwowymi.

Dobrym pomysłem jest też to, że zainteresowani badaniem nie muszą wysiadać ze swojego samochodu, żeby oddać próbkę do badania.

Pomimo wysokiej ceny, do testów utworzyła się już spora kolejka

Widać ją na poniższym nagraniu:

Jeśli jesteście zainteresowani wykonaniem takiego testu, przed odwiedzeniem punktu pobrań, można zapłacić za niego z góry (co przyspieszy nieco całą procedurę). Samo badanie można wykonać przy Al. Komisji Edukacji Narodowej 61, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 15:00.

Drugi mobilny punkt sieci Diagnostyka znajduje się przy Al. Politechniki 4, na parkingu EXPO w Łodzi i jest czynny w tych samych godzinach.