1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Pandemia koronawirusa: ponad milion zarażonych na całym świecie i niepokojące statystyki z Polski

Pandemia koronawirusa: ponad milion zarażonych na całym świecie
103 interakcji
dołącz do dyskusji

Według najnowszych danych zebranych z całego świata, liczba osób zarażonych koronawirusem przekroczyła milion. 55 tys. osób zmarło, z czego najwięcej we Włoszech (prawie 14 tys.), a nieco ponad 200 tys. zostało wyleczonych. Jak na tym tle wypada Polska?

W naszym kraju, według oficjalnych danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia, do tej pory zaraziło się 3266 osób, z czego zmarło 65, a 46 wyzdrowiało. Według większości prognoz, szczytowy przyrost liczby zarażonych w Polsce osiągniemy w przeciągu 2 lub 3 najbliższych tygodni.

Koronawirus w Polsce

Z analizy wykonanej przez firmę ExMetrix, której platforma modelowania w dużej mierze opiera się na możliwościach algorytmów maszynowego uczenia się wynika, że maksymalna liczba zarażonych koronwirusem w naszym kraju wyniesie 9 tysięcy i że stanie się to w okolicach 20 kwietnia. Potem liczba ta ma zacząć już spadać.

Według tego samego modelu, największy przyrost liczby zarażonych ma skończyć się mniej więcej 8 kwietnia. Będzie to dobry moment, żeby zweryfikować całość tej prognozy. Trzymajmy kciuki, żeby okazała się prawdziwa.

Niestety pojawiła się też bardzo niepokojąca statystyka

Chodzi o liczbę zarażonych koronawirusem lekarzy, którzy muszą być kierowani na kwarantanny, przez w polskich szpitalach mogą zacząć się problemy z dostępnością personelu medycznego. Jeśli dodamy do tego obecne tempo wzrostu liczby zarażonych koronawirusem ludzi, może okazać się to przepisem na katastrofę.

Dotychczasowy bilans zakażeń wśród lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego to 461 osób, a z opieki nad pacjentami wyłączono obecnie 5038 osób pracujących w służbie zdrowia - dane te pochodzą bezpośrednio od Głównego Inspektora Sanitarnego. Niewykluczone, że liczby te pozostają niedoszacowane, gdyż dane z GIS-u nie uwzględniają na przykład województwa świętokrzyskiego, w którym według ustaleń Pulsu Medycyny doszło do zarażenia personelu medycznego.

— Jeśli to prawda, że 461 pracowników medycznych jest zakażonych SARS-2, to stanowi ponad 17 proc. wszystkich wykrytych zakażeń! - jeden z najwyższych odsetków w Europie. To problem systemowy. Konieczne nowe, szczegółowe zalecenia ochrony indywidualnej i organizacji pracy w szpitalach. - komentuje na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.

Odsetek zarażonych pracowników służby zdrowia w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie, co jest bardzo niepokojące i może oznaczać, że nasza służba, zamiast zostać sparaliżowaną przez brak sprzętu, zostanie sparaliżowana przez brak personelu do jego obsługi i opieki nad pacjentami w najcięższym stanie.

Nasi politycy, oprócz dalszych prac nad zaostrzaniem przepisów dot. izolacji społecznej prowadzą również negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zniesienia polskiego ograniczenia na eksport leków. Informacja ta jak na razie nie została potwierdzona oficjalnie.

Agencja Rozwoju Przemysłu pochwaliła się z kolei, że udało się jej kupić 300 tys. testów na koronawirusa z Korei Południowej. Połowa z nich doleciała już do Warszawy.

Siedźmy nadal w domach

Przypominam, że w obecnej sytuacji, najlepszą ochroną przed zarażeniem się koronawirusem jest zdrowy rozsądek. Żaden kraj na świecie nie dysponuje ani skutecznym lekiem, ani szczepionką chroniącą przed koronawirusem. Oznacza to, że chorzy leczeni są tylko i wyłącznie objawowo i niektórych po prostu nie da się uratować.

I właśnie dlatego trzeba siedzieć w domu, myć ręce i wychodzić tylko w naprawdę ważnych sprawach. Jeśli wszyscy będziemy stosować się do tych zasad, nie damy wirusowi zbyt wielu możliwości rozprzestrzeniania się i - miejmy nadzieję - wszystko wróci do normalności.