1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Po majówce otworzy hotele, galerie handlowe, żłobki i przedszkola

odmrazanie-gospodarki

Premier opowiedział, jak będzie przebiegało odmrażanie gospodarki. Jako pierwsze wrócą hotele i galerie handlowe, ale nie liczcie na to, że spędzicie w nich majówkę. Otwarte zostaną 4 maja.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, które branże będą wracały do sprawności jako pierwsze. Możliwe jest to dzięki temu, że pojawił się „radosny” wskaźnik:

Wczoraj wykonano 14 tys. testów, a liczba wykrytych nowych zarażeń koronawirusem była niższa niż liczba osób ozdrowiałych.

Chociaż nie możemy mieć pewności, co się stanie w przyszłości, a inne kraje powinny być dla nas przestrogą, to powinniśmy powoli przymierzać się do ratowania gospodarki. Rząd planuje jednak podejmować działania ostrożnie i zamiast realizować plan, chce być elastyczny. Mateusz Morawiecki zaznacza też, że nie są wykluczone kroki wstecz.

Z pokorą przyznajemy, że koronawirus jest niebezpiecznym zjawiskiem — powiedział premier podczas konferencji

Mateusz Morawiecki przypomina przy tym, że z domu powinniśmy wychodzić tylko „do pracy, po zakupy i w życiowych koniecznych sprawach”. Jeśli tylko będziemy przestrzegać zasad i stosować się do zasady społecznego dystansowania, to będziemy mogli nieco luzować obostrzenia. Ten proces już się rozpoczął.

Premier ogłosił dziś, że jako pierwsze wrócą hotele i galerie handlowe.

Premier zaznacza, że nie powinniśmy zbierać się w dużych skupiskach ludzi, dlatego odmrażanie gospodarki rozpocznie się dopiero po majówce i 4 maja otwarte zostaną hotele. Oprócz tego będą możliwe zakupy w galeriach handlowych, ale przy zachowaniu tych samych zasad, co w innych sklepach, czyli max. 1 osoba na 15 mkw powierzchni.

Zasady opracowane z przedstawicielami galerii handlowych — wyjaśnił podczas konferencji premier

Oprócz tego już 6 maja wrócą żłobki i przedszkola, a rząd umożliwi zabiegi rehabilitacyjne. Planowane jest też otwarcie instytucji kultury, takich jak muzea, aczkolwiek kina i teatry na razie są z tego wyłączone. Prowadzone są dialogi z organami założycielskimi. Niedługo przyjdzie też kolej na sport, aczkolwiek z początku na obiektach otwartych (Orliki, boiska szkolne).

Kolejne etapy będą zaś realizowane w cyklu dwutygodniowym.

Premier zaznacza jednak, że zdejmowanie niektórych obostrzeń może być przyspieszane i mogą pojawić się np. usługi — ale takie decyzje jeszcze nie zapadły. Wskazane zostały za to trzy kryteria, które są kluczowe w przyspieszaniu luzowania obostrzeń:

  • większa liczba osób ozdrowiałych niż zarażonych;
  • dalsze dystansowanie społeczne;
  • wydajność służby zdrowia.

Na ten moment mamy przygotowane 11 tys. łóżek w szpitalach gotowych na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, a obecne wykorzystanie to mniej niż 30 proc. Jak mówi premier, „jesteśmy daleko od ekstremum Belgii, Włoch i Hiszpanii”. Podkreśla przy tym, że tarcza finansowa wchodzi właśnie w życie.

Polski premier podkreśla, że to pieniądze z polskiego budżetu, a nasza tarcza finansowa realizowana jest „poprzez mechanizmy finansowe jako jedna z pierwszych w Unii Europejskiej”. To pomoc „dla małych i średnich firm, od polskiego budżetu”. Chodzi o to, by gospodarka przetrwała.

Mateusz Morawiecki zachowuje też optymizm i twierdzi, że jak kryzys minie, to „być może będziemy tworzyć dodatkowe miejsca pracy i podbijać inne rynki”

Minister zdrowia podkreślał natomiast, że noszenie maseczek kiedyś konieczne nie było, ale teraz jest i zdejmowanie ich to nie jest odwaga, tylko lekceważenie tego, że ktoś może zarazić innych, bo to jest „objaw egoizmu”.

Nie zabrakło też pytania o wybory, na które premier odpowiedział, że to konieczność bo „wymaga tego konstytucja”. Mateusz Morawiecki zauważył też, że gdzie indziej biją murzynów, bo inne kraje z większą liczbą osób zarażonych realizują wybory w klasyczny sposób. Pojawił się na koniec apel do senatu o przyspieszenie prac.