REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Minister: szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa. Eksperci: jej pojawienie się nie jest pewne

Polskie Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że szczepionka przeciw SARS-CoV-2 będzie obowiązkowa. Zagraniczni eksperci ostrzegają jednak, że jej pojawienie się nie jest wcale pewne.

Minister zdrowia: szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa
REKLAMA
7278 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W wywiadzie udzielonym dla Wirtualnej Polski, Łukasz Szumowski pełniący funkcję ministra zdrowia stwierdził:

-Takie darwinistyczne podejście, że przechorujmy wszyscy i będziemy odporni prowadzi do tego, że umierają najsłabsi. Nie mogę do tego dopuścić.

To oczywiście tłumaczy dotychczasową strategię realizowaną przez władze naszego kraju. Postawiły na izolację i ograniczenie kontaktów między ludźmi, dzięki czemu koronawirus w naszym kraju nie rozprzestrzenia się w takim tempie, jak zrobił to we Włoszech czy w Hiszpanii.

Po ponad miesiącu ekstremalnej izolacji, polski rząd będzie sukcesywnie znosił kolejne zakazy, jednak do pełnej normalności powrócimy, według ministra Szumowskiego, dopiero po pojawieniu się skutecznej szczepionki. Bez niej bowiem nie istnieje na razie żaden skuteczny sposób, który uchroniłby nas przed zarażeniem się COVID-19.

O ile szczepionka na koronawirusa w ogóle powstanie...

David Nabarro, profesor londyńskiego Imprial College i współpracownik Światowej Organizacji Zdrowia ostrzega z kolei, że opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 nie jest wcale oczywiste.

— Nie zawsze udaje się stworzyć bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciw każdemu wirusowi. Niektóre z nich są bardzo, bardzo trudne, jeśli chodzi o rozwój szczepionek, więc bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości będziemy musieli znaleźć sposoby na radzenie sobie z tym wirusem jako stałym zagrożeniem. Oznacza to izolowanie tych, którzy wykazują objawy choroby. Starsi ludzie będą musieli być chronieni. To będzie nowa norma dla nas wszystkich - mówi Nabarro.

Naukowiec podkreślił też, że nawet jeśli uda nam się opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę, prawdopodobnie nie stanie się to w najbliższym czasie. Firmy, które rozpoczęły testy klinicznie szczepionek na koronawirusa zaznaczają, że ich produkty będą gotowe najwcześniej w przyszłym roku. O ile oczywiście okażą się skuteczne podczas prowadzonych aktualnie testów.

Oznacza to mniej więcej tyle, że być może będziemy musieli pogodzić się z tym, że koronawirus SARS-CoV-2 pozostanie z nami na stałe. Fakt ten pociągnie za sobą zmiany naszych dotychczasowych przyzwyczajeń i ustalenie norm, które staną się dla nas nową rzeczywistością.

REKLAMA

To oczywiście tylko jeden z możliwych scenariuszy. Nawet jeśli nie uda nam się opracować skutecznej szczepionki, niewykluczone, że lekarze odkryją skuteczną metodę leczenia COVID-19, dzięki której uda nam się maksymalnie zminimalizować śmiertelność wirusa.

Na razie jednak to same przypuszczenia. Żaden ekspert na świecie nie jest w stanie zagwarantować obecnie, że prezentowany przez niego scenariusz jest tym prawdziwym.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA