REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Matury i egzaminy dla ósmoklasistów odbędą się w czerwcu. Nie będzie ustnego egzaminu

Wreszcie znamy tegoroczne terminy matur i egzaminów dla 8-klasistów. Pierwsze odbędą się 8-29 czerwca, drugie 16-18 czerwca. 

Matury i egzmainy ósmoklasity terminy
REKLAMA
REKLAMA

Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte do 24 maja. Matury rozpoczną się 8 czerwca, a zakończą 29 czerwca. Nie będzie części ustnej.  Egzaminy ósmoklasisty potrwają od 16 do 18 czerwca.

Nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim dzieci, czekali na tę wiadomość z niecierpliwością od czasu, gdy dowiedzieliśmy się, że tradycyjne daty egzaminów nie wchodzą w grę. Ministerstwo Edukacji długo zwlekało z podaniem konkretów i mówiło ogólnikowo o połowie czerwca. Przedstawiciele resortu argumentowali, że sytuacja w kraju cały czas się zmienia i trudno planować tak poważne przedsięwzięcie, kiedy nie wiemy, co będzie działo się za miesiąc.

Tegoroczna matura będzie nie tylko egzaminem dojrzałości uczniów, ale też systemu edukacji.

Co by nie powiedzieć o tegorocznych egzaminach z pewnością będą wyjątkowe. Jakość zdalnego nauczania od samego początku budzi wątpliwości. E-szkoła borykała się z coraz to nowymi problemami - od technicznych, gdy kolejne serwery nie wytrzymywały obciążenia, przez merytoryczne, gdy nauczyciele nie radzili sobie z doborem i obsługą narzędzi do prowadzenia wirtualnych lekcji, po ekonomiczne, gdy rodzice zastanawiali się, jak mają obu synom w tym samym czasie zapewnić laptopa, pracując przy tym na własnym sprzęcie z domu.

Kolejne problemy były łatane na bieżąco. Pojawiły się dodatkowe materiały edukacyjne w sieci, choć ich jakość, czasami budzi wątpliwości. Rozpoczęła się akcja edukacyjna w TVP. Przekazano samorządom pieniądze na zakup laptopów dla przebywających w domu uczniów. Opublikowano poradnik samoobrony przed zoombombingiem.

Problemów jednak jest więcej. Część nauczycieli, zamiast korzystać z dostępnych w sieci interaktywnych materiałów, zadaje samodzielną naukę z podręcznika. Dzieciaki, obciążone do granic wytrzymałości pracami domowymi (żeby się w domu nie nudziły), publikują w internecie przejmujące apele.

A może w tym roku egzaminy powinny być odwołane?

REKLAMA

Trudno nie mieć wątpliwości, że w takich warunkach duża część dzieci do egzaminów nie będzie dobrze przygotowana i to nie ze swojej winy. Dlatego pojawiają się głosy o całkowite odwołanie w tym roku matur i egzaminów dla klas ósmych. Głosy, już wiemy, niewysłuchane.

Maturzystom życzymy powodzenia 8-29 czerwca, za ósmoklasistów trzymamy kciuki od 16 do 18 czerwca.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA