Koronawirus  / News

Naukowcy uchwycili na zdjęciach moment zarażania zdrowej komórki przez koronawirusa

185 interakcji
dołącz do dyskusji

Naukowcy z największego w Ameryce Południowej medycznego instytutu badawczego zarejestrowali na zdjęciach moment zarażenia zdrowej komórki przez koronawirusa.

Badacze z Fundacji im. Oswaldo Cruza wykonali zdjęcia podczas badania procesów replikacji wirusa SARS-CoV-2.

Urządzeniem, które umożliwiło zarejestrowanie tych niesamowitych zdjęć, jest transmisyjny mikroskop elektronowy, który jest w stanie powiększać obraz nawet dwa miliony razy.

Widoczne na poniższych zdjęciach czarne kropki to w rzeczywistości pojedyncze wirusy.

Na pierwszym zdjęciu widać wyraźnie jak pojedyncze cząstki wirusa próbują zarazić komórkę przedostając się do jej wnętrza, gdzie w cytoplazmie znajduje się jądro komórkowe, które zawiera materiał genetyczny.

Zdjęcie: Debora Barreto/FIOCRUZ/EPA-EFE

Na kolejnym zdjęciu widać jak wirus zaczyna proces infekcji.

Zdjęcie: Debora Barreto/FIOCRUZ/EPA-EFE

Na trzecim zdjęciu widać już cząstki wirusa wewnątrz komórki.

Zdjęcie: Debora Barreto/FIOCRUZ/EPA-EFE

Publikując powyższe zdjęcia, naukowcy z Fundacji Orlando Cruz (Fiocruz) zaznaczyli, że na zdjęciach widać komórki wyizolowane wcześniej z koczkodana zielonosiwego. Tego typu komórki są bardzo często wykorzystywane w kulturach komórek stosowanych w laboratoriach do celów badawczych.

Zdjęcia opublikowano w momencie gdy liczba zarażonych na całym świecie zbliża się do 1,8 mln, a liczba zgonów przekroczyła 110 000. Naukowcy z całego świata starają się jak najszybciej zrozumieć i poznać wirusa tak, aby można było szybko opracować szczepionkę i leki, które pozwolą nam wygasić szalejącą po świecie pandemię.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst