1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Naukowcy uchwycili na zdjęciach moment zarażania zdrowej komórki przez koronawirusa

Naukowcy uchwycili na zdjęciach moment zarażania zdrowej komórki przez koronawirusa
567 interakcji
dołącz do dyskusji

Naukowcy z największego w Ameryce Południowej medycznego instytutu badawczego zarejestrowali na zdjęciach moment zarażenia zdrowej komórki przez koronawirusa.

Badacze z Fundacji im. Oswaldo Cruza wykonali zdjęcia podczas badania procesów replikacji wirusa SARS-CoV-2.

Urządzeniem, które umożliwiło zarejestrowanie tych niesamowitych zdjęć, jest transmisyjny mikroskop elektronowy, który jest w stanie powiększać obraz nawet dwa miliony razy.

Widoczne na poniższych zdjęciach czarne kropki to w rzeczywistości pojedyncze wirusy.

Na pierwszym zdjęciu widać wyraźnie jak pojedyncze cząstki wirusa próbują zarazić komórkę przedostając się do jej wnętrza, gdzie w cytoplazmie znajduje się jądro komórkowe, które zawiera materiał genetyczny.

Zdjęcie: Debora Barreto/FIOCRUZ/EPA-EFE

Na kolejnym zdjęciu widać jak wirus zaczyna proces infekcji.

Zdjęcie: Debora Barreto/FIOCRUZ/EPA-EFE

Na trzecim zdjęciu widać już cząstki wirusa wewnątrz komórki.

Zdjęcie: Debora Barreto/FIOCRUZ/EPA-EFE

Publikując powyższe zdjęcia, naukowcy z Fundacji Orlando Cruz (Fiocruz) zaznaczyli, że na zdjęciach widać komórki wyizolowane wcześniej z koczkodana zielonosiwego. Tego typu komórki są bardzo często wykorzystywane w kulturach komórek stosowanych w laboratoriach do celów badawczych.

Zdjęcia opublikowano w momencie gdy liczba zarażonych na całym świecie zbliża się do 1,8 mln, a liczba zgonów przekroczyła 110 000. Naukowcy z całego świata starają się jak najszybciej zrozumieć i poznać wirusa tak, aby można było szybko opracować szczepionkę i leki, które pozwolą nam wygasić szalejącą po świecie pandemię.