1. SPIDER'S WEB
 2. Tech
 3. Nauka
 4. Koronawirus

Maseczki w ruch! Rząd wprowadza obowiązek zakrywania ust i nosa

Na dzisiejszej konferencji poznaliśmy dalszy kierunek działań rządowych w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od 16 kwietnia każda osoba przebywająca w miejscu publicznym będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. 

Rząd przedłuża ograniczenia i wprowadza obowiązek zakrywania masek
451 interakcji
dołącz do dyskusji

Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminów dla ośmioklasistów. Oprócz tego przedłużono wszystkie obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rozwiązania wprowadzone dotychczas sprawdzają się nieźle. Dodał też, że liczne analizy i modele statystyczne, którymi dysponuje rząd pokazują, że obowiązujące nakazy są skuteczne i bez nich mielibyśmy ponad 40 tys. zachorowań na koronawirusa. Jak więc wygląda aktualny plan rządu?

Zakrywanie twarzy w miejscach publicznych będzie obowiązkowe od 16 kwietnia.

O nowej regulacji poinformował minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Rząd argumentuje to tym, że noszenie maseczki ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa - osoby chore, które noszą maski zarażają o wiele mniej osób. Międzynarodowe doświadczenie pokazuje również, że widok masowego korzystania z maseczek ochronnych w miejscach publicznych wywołuje u ludzi reakcję psychologiczną i sprawia, że zaczynają na siebie bardziej uważać. Same plusy.

Jeśli chodzi o kwestię dostępności samych masek, nasz rząd liczy w tej gestii na przedsiębiorców. Mówiąc w skrócie: maseczkę trzeba sobie gdzieś kupić.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe (maksymalna liczba pasażerów = połowa miejsc siedzących)
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu itd.
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
 • zamknięcie restauracji
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

O tydzień dłużej, czyli co najmniej do 26 kwietnia zamknięte będą:

Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie pozostają zamknięte. Rząd zdecydował się również na przedłużenie zakazu dotyczącego międzynarodowego ruchu pasażerskiego - zakaz ten obowiązuje zarówno jeśli chodzi o połączenia lotnicze, jak i kolejowe.

Ograniczenia obowiązujące do 3 maja to:

Zamknięcie granic kraju. Od tej zasady jest oczywiście kilka wyjątków - granicę mogą przekraczać nadal obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełne zasady obowiązujące na polskich granicach znajdziecie tutaj.

Plan powrotu do względnej normalności ma być przedstawiony po świętach

— Chcemy po świętach przedstawić bardzo logiczny i uporządkowany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - powiedział Morawiecki.

Rządzący oczywiście zdają sobie sprawę, że na szybkie pojawienie się szczepionki nie ma co liczyć, co na pewno zostanie wzięte pod uwagę w tworzeniu wspomnianego przez Morawieckiego planu. O tym usłyszymy dopiero po świętach.