Koronawirus  / Artykuł

Jak zrobić maseczkę ochronną z koszulki i dwóch gumek? Wykonanie zajmuje 45 sekund

171 interakcji
dołącz do dyskusji

Dr Jerome Adams pracuje dla amerykańskich Centr Kontroli i Prewencji Chorób. Pokazał na krótkim filmie, jak zrobić prostą a skuteczną maseczkę z rzeczy, które bez najmniejszej wątpliwości mamy w domu.

Już jutro nie będziemy mogli wyjść z domu bez maseczki. Od 16 kwietnia do odwołania nałożony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Rekomendowane jest noszenie specjalistycznych maseczek medycznych, jednak nie jest to obowiązkowe – można też wykorzystać chustę, arafatkę czy cokolwiek, co powstrzyma rozprzestrzenianie się kropelek po kichnięciu.

Maseczki mają bowiem przede wszystkim chronić nie nas, a osoby w naszym bezpośrednim otoczeniu. Warto pamiętać, że u wielu osób infekcja koronawirusem, w szczególności jej początkowa faza, nie daje żadnych objawów. To dlatego nawet jeśli czujemy się zdrowi i w pełni sił, będziemy musieli zakrywać usta i nos.

Nietrudno się domyślić, że specjalistyczne maseczki staną się towarem bardzo deficytowym. Na szczęście specjalista z organizacji zdrowotnej cieszącej się dużym zaufaniem – amerykańskich Centr Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) – nagrał krótki film, w którym pokazuje jak w kilkadziesiąt sekund zrobić odpowiednią maseczkę w domu.

Bizblog informuje: Żabka zawstydziła Pocztę Polską. Będzie sprzedawać maseczki po 1,62 zł za sztukę

Jak zrobić maseczkę ochronną?

Składniki, jakich potrzebujesz, to:

  1. Stary szalik, bandana, ręcznik do rąk lub t-shirt
  2. Dwie gumki recepturki
jak zrobić maseczkę koronawirus

Krok 1. Układamy nasz materiał tak, by miał kształt prostokąta. Następnie chwytamy za krótszą krawędź i składamy materiał do połowy. Czynność powtarzamy z drugą krawędzią.

jak zrobić maseczkę koronawirus

Krok 2. Obie czynności powtarzamy wzdłuż tej samej osi. Efektem powinien być gruby podłużny kawałek materiału.

jak zrobić maseczkę koronawirus

Krok 3. Po obu stronach złożonego materiału zakładamy gumki recepturki.

jak zrobić maseczkę koronawirus

Krok 4. Zawijamy materiał w miejscach, w których założyliśmy gumki recepturki

jak zrobić maseczkę koronawirus

I gotowe! Coś zyskaliśmy, coś straciliśmy. Jesteśmy bogatsi o wystarczającą i sprawną maseczkę, za sprawą której przyczynimy się do ograniczenia rozprzestrzeniania się tej zarazy. Jesteśmy za to biedniejsi o wymówkę nie mam czasu i pieniędzy na polowanie na maseczki. I tak była marna.

*Grafiki: How to Make Your own Face Covering, YouTube Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst