1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Teraz test na koronawirusa zrobisz w Polsce nawet w centum handlowym

testy na koronawirusa gdzie zrobic mobilny punkt westfield arkadia warszawa
114 interakcji
dołącz do dyskusji

Placówki handlowe z powodu pandemii są zamknięte i prędko nie zrobimy w nich zakupów, ale to wcale nie oznacza, że kompletnie nic się teraz w nich nie dzieje. Parking centrum Westfield Arkadia w Warszawie zmienił się właśnie w mobilny punkt wykonujący testy na koronawirusa.

Szpitale pękają w szwach, pracownicy służby zdrowia mają pełne ręce roboty, a według Billa Gatesa na szczepionkę będziemy czekać jeszcze 18 miesięcy. Nic dziwnego, że testy na koronawirusa wykonuje się teraz w różnych dziwnych miejscach.

Aby usprawnić wykrywanie przypadków choroby Covid-19, powstały mobilne punkty w ramach akcji Badamy-Wspieramy, do których mogą zgłaszać się pacjenci podejrzani o zarażenie się Sars-Cov-2 w celu przebadania się. Warszawa ma już takie dwa.

Test na koronawirusa można teraz zrobić na parkingu centrum handlowego Westfield Arkadia.

Podobnie jak w przypadku innych mobilnych punktów testujących organizmy ludzi na obecność koronawirusa metodą RT-PCR, także i tutaj mamy do czynienia z rozstawionym naprędce namiotem. Testy wykonuje się tu w modelu Drive&Go-Thru. Oznacza to, że można przyjechać na miejsce własnym autem i z niego nie wychodzić.

Badania wykonywane są metodą real time RT-PCR, testami z certyfikatem CE-IVD, zwalidowanymi i zgodnymi z rekomendacjami WHO. Badania realizowane są na mocy pełnej aprobaty Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie — informują twórcy tych punktów na stronie diag.pl

Namioty stawia sieć laboratoriów Diagnostyka. Aby się dostać do tego zlokalizowanego na parkingu centrum handlowego Westfield Arkadia, należy zajechać od tyłu budynku przy al. Jana Pawła II 82. Punkt mieści się na poziomie -2 w strefie F. Wymaz można pobrać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.

Ile trzeba zapłacić za test na koronawirusa Sars-Cov-2?

Niestety nie jest to mała kwota. Jeśli ktoś ma potrzebę przebadania się, to będzie musiał wysupłać z kieszeni 584 zł. Badanie trzeba przy tym opłacić online — nie ma możliwości płatności gotówką ani kartą. Laboratorium podaje przy tym, że jeden jej punkt jest w stanie przebadać dziennie do 120 próbek.

Największą czułość badania w kierunku SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR uzyskuje się dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia. Materiał do badania SARS CoV-2 pobierany jest z dróg oddechowych pacjenta — czytamy dalej na stronie diag.pl

Co ważne, opłata za badanie nie dotyczy pracowników służby zdrowia. Diagnostyka nie będzie od nich pieniędzy. Dzięki temu lekarze, pielęgniarki itp. zrobią test na koronawirusa za darmo. W tym celu muszą jedynie pokazać pracownikom laboratorium dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu.

Jak się przygotować do badania na obecność wirusa wywołującego chorobę Covid-19?

W celu przebadania się — już po opłaceniu usługi online —, należy zgłosić się na pobranie wymazu rano, po przepłukaniu ust wodą lub około 3 godzin od ostatniego posiłku. Oprócz tego, jak podaje laboratorium Diagnostyka, „przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia”.

Należy też pamiętać, że jeśli ktoś stosował donosowe środki przeciwdrobnoustrojowe, takie jak krople, maści i aerozole, to powinien odczekać co najmniej 2 godziny przed badaniem. Przed przystąpieniem do pobrania wymazu nie należy też przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa. Warunkiem przystąpienia do testu jest również wyjęcie ruchomych protez zębowych.

Mobilny punkt testów na koronawirusa — lokalizacja

Mobilny punkt testów na obecność koronawirusa na parkingu centrum handlowego Westfield Arkadia to nie pierwsze miejsce tego typu w Warszawie. Wcześniej podobny namiot pojawił się przy urzędzie dzielnicy Ursynów, gdzie w ciągu tygodnia wykonano 400 testów. Test na koronawirusa można odpłatnie wykonać w siedmiu różnych punktach na terenie sześciu miast:

  • w Warszawie: przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (przy Ratuszu Dz. Ursynów) oraz na terenie Westfield Arkadia, przy al. Jana Pawła II 82 (parking na poziomie -2) — punkty czynne są pn.-pt. 8:00-15:00, informacja telefoniczna w Warszawie: 663 697 977;
  • w Poznaniu przy ul. Serbskiej 7 (parking Tesco) — punkt czynny jest pn.-pt. 8:00-15:00, informacja telefoniczna w Gdyni: 663 680 217;
  • w Łodzi przy al. Politechniki 4 (parking EXPO Łódź) — punkt czynny jest pn.-pt. 8:00-15:00, informacja telefoniczna w Łodzi: 663 680 230;
  • w Gdyni na parkingu firmy Megadex Expo, przy ul. Tadeusza Wendy 7/9 (obok centralnego laboratorium DIAGNOSTYKI w trójmieście) — punkt czynny jest pn.-pt. 8:00-15:00, informacja telefoniczna w Gdyni: 798 764 620;
  • w Bydgoszczy na parkingu przy Stadionie Zawiszy — punkt czynny jest pn.-pt. 8:00-14:00, informacja telefoniczna laboratorium VITALABO w Bydgoszczy: 660 140 310;
  • w Krakowie na parkingu przy Tauron Arena (wjazd od al. Pokoju naprzeciw M1) — punkt czynny jest pn.-sb. 8:00-16:00, informacja telefoniczna w Krakowie: 799 399 361.

Dodatkowo w ofercie sieci Diagnostyka możliwe jest przebadanie się na obecność przeciwciał IgM, które wytwarzają się po przebyciu choroby Covid-19. Takie badanie kosztuje 129 zł, a przystępować powinny do niego wyłącznie osoby zdrowe, które nie mają objawów infekcji koronawirusem Sars-Cov-2.