REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka

Apple walczy z koronawirusem. Firma udostępniła właśnie schematy do samodzielnej produkcji przyłbic

Wiele firm stara się teraz pomóc lekarzom w walce z efektami pandemii koronawirusa. Jedną z nich jest Apple, który wyjaśnia, w jaki sposób produkować samodzielnie przyłbice dla medyków.

apple przylbica jak zrobic dla medykow lekarzy koronawirus covid-19
REKLAMA
REKLAMA

Już na początku kwietnia pojawiła się informacja, że Apple dostarczył do szpitali w Stanach Zjednoczonych przyłbice ochronne. Dzięki nim pracownicy służby zdrowia, którzy walczą teraz z koronawirusem, mają zapewnioną dodatkową ochronę przed infekcją podczas zajmowania się zarażonymi pacjentami.

Tim Cook w wiadomości z 5 kwietnia 2020 r. przekazał informację, że jego firma dostarczyła już do placówek medycznych 20 mln sztuk przyłbic dla lekarzy. Zadeklarował też, że każdego tygodnia Apple będzie wraz z partnerami tworzyć kolejny milion. Na tym jednak nie koniec.

Na stronie Apple’a pojawiły się instrukcje, które pomogą wykonać przyłbicę chroniącą przed koronawirusem samodzielnie.

Nie ma wątpliwości, że żyjemy w ciekawych czasach. Jeszcze kilka tygodni temu nikt by się nie spodziewał, że w witrynie firmy zajmującej się przede wszystkim produkcją telefonów komórkowych w dziale pomocy pojawi się instrukcja, jak zrobić samodzielnie przyłbicę ochronną, a tu proszę — właśnie z czymś takim mamy do czynienia w przypadku Apple’a.

Instrukcja na stronie firmy nie jest dostępna w języku polskim, ale na szczęście nie jest przesadnie skomplikowana. Apple wyjaśnia w niej, że na przyłbicę ochronną dla lekarzy składają się trzy podstawowe elementy. Wśród nich jest sama osłona twarzy, która powinna być wykonana z przezroczystych materiałów takich jak plastik PET lub PETG o grubości 0,5 mm.

apple przylbica jak zrobic dla medykow lekarzy koronawirus covid-19 schemat

Do tego dochodzi opaska na czoło, którą wykonuje się z tego samego materiału o tej samej grubości.

Apple dopuszcza oczywiście możliwość stosowania innych materiałów. Co prawda wykorzystanie poliwęglanu PC nie jest zalecane, bo jest on zbyt kruchy, ale tak naprawdę na maskę nada się każdy przezroczyste tworzywo sztuczne, które nie łamie się przy złożeniu na pół.

Do wycięcia przyłbicy o odpowiednim kształcie można wykorzystać najróżniejsze metody — nie trzeba jej koniecznie ciąć laserem, aczkolwiek ten sposób jest wymieniany na liście jako pierwszy. Zamiast tego można użyć jednak zwykłej wycinarki, maszyny do cięcia strumieniem wody oraz noża ciągnionego.

Do montażu przyłbicy na twarzy służy zaś opaska.

Ten element można wykonać z silikonu wolnego od lateksu (50A), a ten materiał wedle firmy z Cupertino powinien mieć grubość od 1,4 do 1,6 mm. Osobom robiącym przyłbice we własnym zakresie nie zaleca się też stosowania pierwszego lepszego kawałka gumy — opaski inne niż silikonowe mogą się zbyt szybko niszczyć. Nieodpowiedni materiał pochodzenia naturalnego może z kolei powodować alergie.

REKLAMA

Po zapoznaniu się z wytycznymi jeszcze przed przystąpieniem do pracy można z serwerów Apple’a pobrać wszystkie niezbędne materiały formatach DXF i PDF, w tym rysunku techniczne. Na stronie firmy można znaleźć też animacje, które pokazują, jak składać przyłbice. Osoby, które potrzebują dodatkowej pomocy, mogą zgłosić się do firmy pod adresem faceshieldmake@apple.com.

Apple zaznacza też, że produkcję tego typu akcesoriów powinni zawsze nadzorować specjaliści. To niezwykle ważne, bo źle wykonana przyłbica jest jeszcze gorsza niż jej brak, gdyż nieszczelne akcesorium może np. zapewnić lekarzowi złudne poczucie bezpieczeństwa i tym samym narazić go na infekcję, której w przeciwnym razie można by było uniknąć, stosując inne środki ostrożności.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA