Koronawirus  / Artykuł

Maseczki po 400 zł, żele po 100 zł. Allegro walczy z nieuczciwymi handlarzami

186 interakcji
dołącz do dyskusji

Ceny maseczek i innych produktów do walki z koronawirusem poszybowały w górę. Allegro zamierza walczyć z handlarzami, którzy przeginają. To samo dzieje się na Amazonie, który usunął już milion produktów.

Rosnące ceny maseczek antywirusowych to fakt. Niedawno prześwietlałem pod tym kątem Allegro, gdzie okazało się, że niektórzy sprzedawcy starają się sprzedać maseczki o wartości kilku złotych za kwoty rzędu 400 zł.

Maseczki to dopiero początek. Rosną też ceny żeli do dezynfekcji dłoni.

Mateusz Nowak w ostatnim tekście przytoczył przykład żeli do dezynfekcji dłoni, które zniknęły z fizycznych półek w sklepach, a ich ceny na Allegro zaczęły gwałtownie rosnąć. Obecnie na Allegro znajdziemy małe buteleczki żeli w cenach ok. 30 zł, podczas gdy ich cena w sklepach wynosiła niedawno 4-5 zł. Prześwietliłem serwis Allegro narzędziem analitycznym TradeWatch, żeby sprawdzić, jak zmieniały się ceny po wybuchu epidemii koronawirusa.

W lutym 2020 r. średnia cena jednego produktu w kategorii Zdrowie - Specjalistyczny sprzęt medyczny - Sterylizacja i dezynfekcja - Preparaty do dezynfekcji wynosiła dokładnie 36,91 zł, a średnia wartość transakcji to 94,12 zł. Kupujący w tym okresie kupili 216 tys. produktów z tej kategorii.

żele do dezynfekcji - allegro - koronawirus

Ogromny wzrost zainteresowania tego typu produktami rozpoczął się 24 lutego, czyli w momencie, kiedy koronawirus zaatakował wiele osób we Włoszech.

żele do dezynfekcji - allegro - koronawirus

Dla porównania zobaczmy, jak wyglądał grudzień 2019 r., kiedy o koronawirusie z Wuhan było jeszcze cicho. Średnia cena jednej sztuki sprzedawanej na Allegro wynosiła 27,11 zł, a użytkownicy Allegro kupili 17,5 tys. sztuk preparatów. W tym okresie nikt jeszcze nie wiedział, że za dwa miesiące ta kategoria zanotuje wzrost ilościowy o 1200 proc.

żele do dezynfekcji - allegro - koronawirus

Szał na zakup środków do dezynfekcji dłoni widać na wykresie przedstawiającym trzy ostatnie miesiące. W grudniu 2019 r. i styczniu 2020 r. ta kategoria cieszyła się umiarkowanym powodzeniem. Koniec lutego pokazał gigantyczny wzrost sprzedaży.

Allegro zacznie blokować aukcje z zawyżonymi cenami. To samo robi Amazon.

Jak donosi serwis Wirtualne Media, Allegro po zgłoszeniach blokuje produkty, w których sprzedawcy wyraźnie zawyżają ceny po tym, jak zwęszyli rosnące zainteresowanie na produkty do profilaktyki przed koronawirusem.

żele do dezynfekcji - allegro - koronawirus

Produkty o zawyżonych cenach można zgłosić do weryfikacji za pomocą odnośnika, który jest widoczny na stronie oferty. Zespół Allegro rozpatrzy takie zgłoszenia, po czym może usunąć ofertę, jeśli dopatrzy się naruszenia prawa lub regulaminu Allegro.

To samo dzieje się na Amazonie, który usunął już milion specyfików. Sytuacja w amerykańskim serwisie jest poważniejsza, bowiem Amazon walczy też z plagą rzekomych leków zwalczających koronawirusa. To fałszywe specyfiki sprzedawane przez wyjątkowo nieuczciwych sprzedawców.

Ale zaraz, czy działania Allegro nie naruszają praw wolnego rynku?

Ktoś powie, że skoro jest popyt, to jest i podaż. Takie prawo rynku. Skoro są chętni na zakup produktów w zawyżonych cenach, to dlaczego zabraniać sprzedawcom wykorzystania tej okazji? Na tym przecież stoi handel.

Sprawa jest jednak bardziej złożona. W moim tekście o wysokich cenach maseczek przytaczałem praktyki, którymi sprzedawcy chcą oszukać algorytmy Allegro. Przykładowo, jeśli dana aukcja jest popularna, a towar zaczyna się kończyć, sprzedawca podwyższa cenę do ekstremalnego poziomu, by chwilowo zatrzymać sprzedaż. Kiedy sprzedawca otrzyma dostawę, cena wraca do standardowego poziomu. W ten sposób można oszukać algorytm Allegro, by aukcja znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania, nawet kiedy chwilowo brakuje towaru.

To właśnie takie praktyki mogą być niezgodne z regulaminem serwisu, a Allegro nie będzie na nie przymykać oka. Wysokie ceny raczej z nami zostaną, bo klienci sami wydają pieniądze na produkty z nałożoną marżą sięgającą nawet tysięcy procent.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst