1. SPIDER'S WEB
  2. Bezpieczeństwo
  3. Koronawirus
  4. Nauka
  5. Tech

W Polsce wprowadzono zakaz wychodzenia z domu. Poruszać się razem mogą maksymalnie 2 osoby

Premier Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali przed chwilą o zaostrzonych zasadach kwarantanny.

W Polsce wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się
742 interakcji
dołącz do dyskusji

Od jutra (25.03.2020 r.) dopuszczalne będą wyjścia z domu tylko w określonych sytuacjach. Ograniczono również liczbę osób, które mogą się razem przemieszczać. Wszystkie poprzednie zalecenia dotyczące galerii handlowych, pubów i restauracji obowiązują nadal.

Nowe zasady kwarantanny

Zgodnie z nowymi zasadami wyjście z domu będzie możliwe tylko wtedy, kiedy będzie to konieczność - np. do sklepu, do pracy (o ile nie da się jej realizować zdalnie), apteki albo żeby wyprowadzić psa. W pozostałych przypadkach powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domu, choć rząd nie zabrania nam np. wyjść na spacer. Należy jednak - tak jak do tej pory - unikać zatłoczonych miejsc i gromadzenia się. W mszach, pogrzebach i obrzędach liturgicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, z wyłączeniem osób prowadzących te ceremonie. Ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązywać będą wszystkich obywateli.

W komunikacji publicznej z kolei ma nie być tłoku. Rząd chce to osiągnąć, ograniczając liczbę pasażerów danego pojazdu transportu publicznego do połowy dostępnych w nim miejsc siedzących, dzięki podróżujący będą umiejscowieni dostatecznie daleko od siebie.

Zaostrzenie tych zasad ma pomóc w wyhamowaniu liczby nowych zarażeń koronawirusem.

Obecnie na terenie naszego kraju mamy 774 potwierdzone przypadki zarażenia SARS-CoV-2 i 9 zgonów. Rząd liczy na to, że wprowadzenie nowych przepisów pomoże opanować sytuację na tyle szybko, żeby nie czekać zbyt długo na powrót do normalności. Nikt nie podał żadnej konkretnej daty - w walce z wirusem jest to po prostu niemożliwe.

— Widzimy wyraźnie, że jest to potrzebne, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, jak w Hiszpanii, czy Francji - powiedział Morawiecki.

Łukasz Szumowski stwierdził, że ograniczenie liczby chorych możliwe jest tylko i wyłącznie przez ograniczenie kontaktów międzyludzkich do maksimum.

— „Zostańmy w domu" wprowadzamy teraz praktycznie w życie - mówi Szumowski.

Za złamanie zasad kwarantanny, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości 30 tys. zł. Za niestosowanie się do wyszczególnionych na dzisiejszej konferencji zasad, policja może nałożyć na nas mandat w wysokości 5 tys. zł. Regulacje te obowiązywać będą co najmniej do 11 kwietnia.