Koronawirus  / News

Wyjście z domu tylko pojedynczo, obowiązkowe rękawiczki w sklepach. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Picture of the author
705 interakcji
dołącz do dyskusji

Rząd wprowadził właśnie nowe obostrzenia w poruszaniu się i opuszczaniu domów. Zmieniają się również zasady robienia zakupów.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o nowych obostrzeniach, które zostają wdrożone w ramach walki z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem.

Transmisja zakażeń odbywa się w sposób horyzontalny, a więc wewnętrz granic kraju, a nie zza granicy. Nowe zakażenia pojawiają się na skutek spotykania się Polaków.

Zakaz wspólnego spacerowania.

Przy wyjściach z domu obowiązuje odstęp dwóch metrów od drugiej osoby. Wyjątkiem są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Dodatkowo osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

Pojawiają się też ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów i plaż. Te miejsca nie będą dostępne do spacerowania. Ponadto pojawia się zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Limit osób przebywających jednocześnie w sklepie zostaje ograniczony do maksymalnie trzech osób na jedną kasę.

Limit osób przebywających jednocześnie w sklepie zostaje ograniczony do maksymalnie trzech osób na jedną kasę, co oznacza, że jeśli w osiedlowym sklepiku jest tylko jedna kasa, w sklepie mogą przybywa tylko trzy osoby. Przy pięciu kasach będzie to 15 osób. Podobne ograniczenie zostaje wdrożone na bazarach i targowiskach. Są to trzy osoby na stragan.

Ograniczenie dotyczy też urzedów pocztowych. W tym wypadku obowiązuje limit dwóch osób na jedno okienko, ponieważ powierzchnie urządów pocztowych są mniejsze niż sklepów.

W godzinach 10-12 sklepy i apteki otwarte będą wyłącznie dla osób starszych, powyżej 65 roku życia.

Osoby starsze mogą korzystać ze sklepów również w godzinach wcześniejszych i późniejszych, ale osoby młodsze nie mogą robić zakupów w godzinach przeznaczonych dla seniorów. W ten sposób mamy ustrzec osoby najstarsze (czyli najbardziej narażone na zakażenie) przed zachorowaniem. Seniorzy powinni też jak najrzadziej wychodzić do sklepów, czyli nie codziennie, lecz co kilka dni. Nie ma jeszcze obowiązku, ale jest silne zalecenie ze strony rządu.

Pojawia się też obowiązek robienia zakupów w rękawiczkach (od 2.04.2020 r.).

Całkowicie zamknięte zostaną punkty kosmetyczne i usługowe, takie jak gabinety fryzjerskie, salony kosmetyczne, salony tatuażu, piercingu. Na czas pandemii są też odwołane wszelkie zabiegi rehabilitacyjne. Dodatkowo sklepy budowlane i inne sklepy wielkopowierzchniowe zostają zamknięte w weekendy. Sklepy spożywcze, apteki i drogerie pozostają otwarte na dotychczasowych zasadach.

Pojawiają się też ograniczenia w zakładach pracy.

W przestrzeni biurowej należy zachować 1,5 m odstępu między stanowiskami pracy. Pracownicy musza też być wyposażeni w środki indywidualnej ochrony zdrowia i środki dezynfekcji. Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Pojawia się ograniczenie działalności hoteli i obiektów noclegowych. Wyjątkiem są miejsca wykorzystywane do kwarantanny. Dodatkowo rząd wdraża rozszerzoną formułę kwarantanny, ponieważ wewnątrzdomowa kwarantanna jest niewystarczająca. Od dzisiaj domownicy osoby poddanej kwarantannie automatycznie sami są objęci kwarantanną.

Są też nowości w prywatnym przewozie osób. Przewoźnicy prywatni są objęci limitem miejsc na takich zasadach, jak dotychczas obowiązywały w transporcie publicznym. Co drugie miejsce musi więc pozostać wolne.

Ostatnim obostrzeniem jest obowiązek nałożony na sklepy i stacje benzynowe. Pracownicy muszą po każdej obsłużonej osobie dezynfekować elementy, z których korzystają klienci: dystrybutory na stacjach, pinpady w sklepach, powierzchnie przy ladzie, itd.

Zaostrzenie zasad poruszania się jest niezbędne, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Bardziej restrykcyjne obostrzenia zostały nałożone m.in. z uwagi na ubiegły weekend, kiedy na ulicach i w parkach można było spotkać wielu spacerowiczów. Dotychczas, zgodnie z restrykcjami z dnia 25 marca, możliwe było przemieszczanie się dwójkami, przy czym to ograniczenie nie dotyczyło członków rodzin.

Według najnowszych danych w Polsce mamy 2132 osoby ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem. 31 osób zmarło w wyniku zarażenia. Jak zapowiedział minister zdrowia, w nadchodzącym czasie należy spodziewać się gwałtownego wzrostu zachorowań, dlatego jest ważne, by stosować się do zaleceń. Do wczoraj przebadano ponad 51 tys. próbek, a w ostatniej dobie laboratoria przeprowadziły 4,8 tys. testów.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst