Koronawirus  / News

Plus uspokaja klientów. Operator jest gotowy na zwiększone obciążenie sieci

Picture of the author

Kolejny z polskich operatorów telefonii komórkowej zareagował na koronawirusa. Plus postanowił swoich klientów uspokoić i obiecał, że ich telefony i internet będą nadal działały, pomimo zwiększonego użycia usług mobilnych. Ma też dla nich niespodziankę.

W wyniku pandemii wirusa Sars-cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19, zamknięto szkoły i uczelnie wyższe oraz ośrodki kultury. Do tego wielu Polaków zostało odesłanych do domów, by pracować zdalnie. Wieczorami po pracy wszystkim zaleca się niewychodzenie z domów. To sprawia, że infrastruktura dostawców usług mobilnych oraz internetu jest obciążona ponad miarę.

Plus jednak uspokaja klientów — nadal będą mogli dzwonić i wysłać wiadomości, a internetu z powodu koronawirusa też im nie zabraknie.

Plus w pełni rozumie, że ze względu na zagrożenie płynące z tytułu koronawirusa, który jest zagrożeniem dla całej gospodarki, zmieniają się nasze codzienne nawyki. Ma to bezpośrednie przełożenie na to, jak korzystamy z naszych smartfonów oraz komputerów.

Grupa Cyfrowy Polsat przyznaje, że wzmożony ruch internetowy wynika z wyższej konsumpcji treści multimedialnych. Jako przyczyna zwiększonego obciążenia wskazywana jest również praca zdalna, na którą zdecydowało się wiele firm w obawie przed stworzeniem ogniska epidemii w swoim biurze.

Jak jednak zapewnia Grupa Cyfrowy Polsat, infrastruktura Plusa jest przygotowana „na rosnący ruch głosowy i internetowy”.

Telekom przekonuje, że „zasoby technologiczne Grupy Polsat umożliwiają zachowanie wysokiej jakości świadczonych usług również w sytuacji zwiększonego obciążenia sieci”. W przypadku Netii, która również jest częścią Grupy Cyfrowy Polsat, również podjęto działania mające na celu zapewnienie ciągłości usług.

Przykładowo, kluczowe dla ciągłości i jakości świadczenia usług zespoły (np. Network Operations Center) zostały rozdzielone fizycznie na kilka niezależnych grup, a wiele osób wykonuje swoje zadania zdalnie. Jesteśmy również przygotowani technicznie i organizacyjnie na konieczność pracy zdalnej znacznie większej niż obecnie liczby pracowników — czytamy w komunikacie prasowym firmy Netia

Wystosowaliśmy pytania do pozostałych polskich operatorów infrastrukturalnych o to, jak to wygląda w ich przypadku. Rzecznik prasowy Orange odpowiedział, że ruch w jego sieci zwiększył się „znacząco”, ale nie spodziewa się problemów, ponieważ pomarańczowy telekom był przygotowany na taką ewentualność. Na odpowiedzi Play i T-Mobile nadal czekamy.

Operatorzy nie poprzestają na obietnicach i mają dla klientów niespodzianki.

Orange już wczoraj zapowiedział, że jego klienci abonamentowi oraz prepaidowi otrzymają paczkę danych o wielkości 10 GB. Do tego operator odkodował 40 kanałów w Orange TV. Na podobny krok zdecydował się Play, który udostępnił 40 kanałów swoim klientom w ramach usługi Play Now.

Plus poszedł drogą wytyczoną przez konkurencję. Nie tylko aktywnie dba o to, by jego sieć obsłużyła zwiększony ruch, ale udostępnił klientom również bezpłatnie kolejne kanały w ramach darmowego pakietu Ipla Plus. Obejmuje on teraz oprócz Polsat News HD, Polsat News 2, Polsat Play HD, Superstacja, Polsat Cafe HD także Disney Channel dla dzieci i FOX dla osób starszych.

Warto przy tym nadmienić, że transfer danych w sieci Plus dla użytkowników korzystających z serwisu Ipla jest zwolniony z naliczania opłat.

Abonenci telewizji satelitarnej i kablowej IPTV Cyfrowego Polsatu mogą liczyć natomiast na kanały Polsat Comedy Central Extra, FOX HD i Disney Channel w ramach tzw. otwartego okna. Do tego dochodzą kanały Sundance TV, Paramount Channel HD, AXN i AXN HD, które będą dostępne w otwartym oknie dla abonentów od pakietu Rodzinnego HD.

Na tym zresztą nie koniec. W przypadku pakietu Familijnego HD dojdzie otwarty dostęp do kanału Epic Drama. Z kolei abonenci pakietu Familijnego Max HD otrzymają kanały AXN Black, AXN White oraz AXN Spin.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst