REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jeżeli dane AMD są prawdziwe, przewaga PlayStation 4 nad Xboksem One jest gigantyczna

Nie jest tajemnicą, że konsole z rodziny PlayStation 4 sprzedają się lepiej niż te z linii Xbox One od Microsoftu. AMD zdradziło jednak, jak dużą przewagę ma Sony.

06.03.2020
13:52
Xbox One kontra PlayStation 4
REKLAMA
REKLAMA

Sony z dumą chwali się wynikami sprzedaży swoich konsol do gier. Ostatnio firma raportowała, że dostarczyła ich już na rynek aż 108,9 mln. Co prawda pod względem wolumenu PlayStation 4 nadal nie przebiło PlayStation 2, które dokonało żywota z imponującym wynikiem 158 mln sztuk, ale i tak można uznać tę generację za ogromny sukces japońskiego producenta.

Największy rywal Sony, czyli Microsoft, nie ma niestety powodów do zadowolenia.

Chociaż w poprzedniej generacji sprzedaż konsol Xbox 360 i PlayStation 3 była na zbliżonym poziomie z delikatnym wskazaniem na japoński sprzęt, Microsoft przebił Sony wizerunkowo. W tej zaś stał się takim underdogiem tego rynku. W kuluarach mówiło się już od dawna o tym, że na każdą sprzedaną konsolę z rodziny Xbox One przypadają dwie lub trzy konsole Sony. Na domiar złego lepiej od Microsoftu radzi sobie już nawet Nintendo ze swoim Switchem, który zadebiutował cztery lata po konkurencji.

Nie znaliśmy jednak dokładnych danych sprzedażowych konsol z rodziny Xbox, bo firma z Redmond przestała się nimi dzielić — bo nie miała się czym chwalić. Microsoft zmienił strategię i zaczął traktować markę jako środowisko niezależne od urządzenia, a więc obecną również na komputerach. Twarde liczby okazują się jednak dla obozu zielonych nieubłagane.

Nieco światła na sytuację na rynku konsol do gier rzuciła niespodziewanie firma AMD.

Producent układów, które napędzają i będą napędzać konsole obecnej i kolejnej generacji, podał właśnie, ile sprzedało się już łącznie sprzętów z ich procesorami w obecnej. Informacją podzieliła się podczas Financial Analyst Day 2020 dyrektor generalna AMD, Lisa Su. Wedle jej słów do odbiorców dotarło nieco ponad 150 mln sztuk urządzeń, które napędzają konsolowe procesory Jaguar.

playstation 4 xbox one amd sprzedaz class="wp-image-1100510"

Jeśli tylko te dane są prawdziwe, to szacunkowo i po zaokrągleniu na aż 108,9 mln urządzeń z rodziny PlayStation 4 przypada jedynie 41,1 mln konsol marki Microsoft. Tym samym sprzęt Sony sprzedaje się ok. 2,65 raza lepiej niż jego bezpośredni rywal. Japończycy odpowiadają zaś łącznie za aż 72,6 proc. wspólnego rynku, a Amerykanie — zaledwie za 27,4 proc.

Z której strony nie spojrzeć, Xbox One przegrywa z PlayStation 4 — jeśli tylko wierzyć danym AMD.

REKLAMA

Nie jest bowiem wykluczone, że informacje podane przez producenta procesorów do konsol nie są zgodne ze stanem faktycznym. Informacja o 150 mln sprzedanych urządzeń do gier z układami z rodziny Jaguar może pochodzić sprzed np. roku i być krzywdząca dla Microsoftu. Taka przewaga Sony brzmi jednak wiarygodnie, bo pokrywa się z różnymi estymacjami analityków. Również dotychczasowe szacunki były bardziej łaskawe dla Microsoftu. Według danych IDC z 2. kwartału 2019 r., Microsoft miał sprzedać 46,9 mln konsol.

Nie zapominajmy jednak, że AMD zaliczyło ostatnio wpadkę, jeśli chodzi o zdradzanie informacji na temat nowej konsoli Microsoftu, do której również dostarczy procesor (podobnie zresztą jak do PlayStation 5 od Sony). Producent podzespołów napędzających Xbox Series X… wykorzystał w materiałach promocyjnych render, który można było kupić za 10 dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA