REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus

Stało się. Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce

Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. 

Stało się. Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce
REKLAMA
684 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jak poinformował rano minister zdrowia Łukasz Szumowski, dzisiejszej nocy potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zachorowania na chorobę COVID–19 wywołaną koronawirusem z Wuhan. Chory pacjent znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze. Obecnie czuje się dobrze.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce był tylko kwestią czasu. Choroba wywołana wirusem pojawiła się już u niemal wszystkich naszych sąsiadów. Od 31 grudnia 2019 r. na świecie potwierdzono 90893 przypadków zachorowań na COVID–19, a 3110 ludzi zmarło w wyniku choroby.

Pamiętajmy, że nie ma powodów do paniki.

Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że koronawirus z Wuhan wywołuje chorobę o dość niskiej śmiertelności. Wskaźnik śmiertelności wynosi ok. 3,4 proc, ale pamiętajmy, że rozkład zgonów wśród różnych grup wiekowych nie jest jednolity. Statystycznie częściej umierają osoby starsze, obarczone innymi chorobami.

koronawirus w polsce smiertelnosc

Śmiertelność w grupie wiekowej 80+ to aż 14,8 proc. W grupie 70+ jest to 8 proc., w grupie 60+ 3,6 proc. Osoby przed czterdziestką mają znacznie mniej powodów do obaw, bo w tej grupie śmiertelność to 0,2 proc. Na szczęście koronawirus statystycznie nie jest dużym zagrożeniem dla dzieci. W wieku do 9 lat nie stwierdzono zgonu wywołanego chorobą.

Niestety przebieg choroby COVID–19 jest gwałtowny i poważniejszy od sezonowej grypy. Do tego na świecie nie istnieje jeszcze lek ani szczepionka przeciwko chorobie. 20 szczepionek jest opracowywanych równolegle w różnych ośrodkach.

Koronawirus już teraz ma wielki wpływ na technologie na świecie.

Z powodu zagrożenia koronawirusem odwołano największe targi technologii mobilnych na świecie, MWC w Barcelonie. To był jednak dopiero początek, bowiem odwołano też konferencję F8 Facebooka, salon samochodowy w Genewie, konferencję Google’s Cloud Next w San Francisco, Microsoft’s MVP Summit, a także targi fotograficzne CP+ w Japonii. Wczoraj Google ogłosił odwołanie konferencji Google I/O.

W Polsce też odczuliśmy zagrożenie koronawirusem. Odwołano udział publiczności w katowickim święcie e-sportu IEM. Z kolei Poznań Motor Show został przesunięty z końca marca na czerwiec. Możemy się spodziewać, że z kalendarza wypadnie teraz wiele imprez organizowanych w Polsce, w tym imprez sportowych. Organizatorzy odwołali zaplanowane na marzec mistrzostwa świata kobiet w hokeju, które miały mieć miejsce w Katowicach.

REKLAMA

Koronawirus to także rosnący problem z produkcją i dostawami elektroniki. WIęcej na ten temat dowiecie się z naszego filmu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA