1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech
  5. Technologie
  6. Zakupy

Widziałem puste półki. W sklepach nie ma płynów do dezynfekcji i mydła. Brakuje fasoli i makaronów

Niedziela wolna od handlu, więc postanowiłem zrobić zakupy w piątek i sobotę. Szybko przekonałem się, że pojechałem na zakupy za późno, bo niektórych produktów już nie było. Polacy wykupili je z obawy przed koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Polacy robią zapasy. Puste półki w sklepach
1169 interakcji
dołącz do dyskusji

Koronawirus kontra piątek

W piątek po pracy pojechałem na małe zakupy. Kupiłem prawie wszystko, co chciałem, poza płynem do dezynfekcji rąk. Małe buteleczki tego preparatu mam zawsze w plecaku i w samochodzie. Korzystam co jakiś czas, żeby odświeżyć ręce sobie lub dziecku, które bawi się na różnych placach zabaw i - jak to dziecko - notorycznie coś chwyta i podnosi z podłogi. W piątek płynu do dezynfekcji nie kupiłem.

Szukałem w Rossmannie, szukałem w Hebe, pytałem o niego nawet w aptekach. Płynu nie ma. Obsługa zna problem doskonale, bo tylko podczas kilku krótkich wizyt w drogeriach i aptekach słyszałem, jak kilku innych klientów pytało o żele do rąk.

Półki z płynami do dezynfekcji rąk wyglądały tak:

Rossmann w piątek. To, co zostało (ta złota buteleczka), to płyn do dezynfekcji powierzchni. 

W Rossmannie dowiedziałem się, że płyny będą jutro rano. Przyjechały w dostawie, którą trzeba jeszcze wypakować. Ok. Wróciłem do domu i zaplanowałem wizytę w sobotę przy okazji większych zakupów spożywczych, które zawsze robię w ten dzień.

Koronawirus kontra sobota

W sobotę przed południem pojechałem do Lidla. Tam płynów do rąk też już nie było, a i półka z mydłami zdawała się być słabo zatowarowana. To jeszcze nie wzbudziło mojego podejrzenia. Oczywiście połączyłem te fakty z szaleństwem związanym z zagrożeniem koronawirusem, ale uznałem je za całkiem odpowiedzialny ruch społeczeństwa. Lepiej myć ręce niż ich nie myć.

Chwilę później musiałem jednak przecierać oczy z niedowierzania. Na półce z fasolą nie było fasoli. Wszystkie duże puszki zostały wykupione. Zostały tylko malutkie puszeczki i jakaś fasola w sosie. Na półce z makaronami też było pustawo. Tak samo z ryżem - sporo już wykupiono.

Po wizycie w Lidlu zadzwoniłem do kolegi, żeby podzielić się spostrzeżeniami. Szybko zaskoczył mnie wiadomością, że u niego w Auchanie też nie było już makaronów. Ewidentnie Polacy robią zapasy.

Pojechałem do tego Rossmanna, w którym byłem dzień wcześniej. Po płynach nie było już śladu. Ekspedientka wyjaśniła:

przyjechało tylko po pięć sztuk każdego rodzaju i momentalnie zostały wysprzedane.

Płynów nie było. To już wiemy. Ale zobaczcie tylko, jak wyglądała półka z mydłami:

Rossmann. Niemal dwie półki puste. Tam kiedyś stało mydło.

W centum handlowym, w którym była odwiedzona przeze mnie drogeria, mieści się też Carrefour. Spróbuję tam - pomyślałem.

W Carrefourze znalazłem cztery buteleczki płynu do dezynfekcji rąk. Wszystkie były do połowy puste. Najwidoczniej klienci postanowili dezynfekować sobie ręce podczas zakupów bez kupowania produktu. Dramat.

Carrefour. Płyny wykupione. Te, które zostały, są do połowy puste.

Przeszedłem jeszcze obok półek z puszkami, ryżami, kaszami i makaronami. Brakowało kilku najtańszych produktów. Wykupiono je do ostatniej sztuki. Pozostałych było jeszcze trochę, ale sprawdzałem w sobotę w okolicach południa, więc prawdziwe zakupowe szaleństwo dopiero miało się zacząć.

Koronawirus kontra Allegro

Po powrocie do domu uruchomiłem Tradewatch.pl - narzędzie analityczne pozwalające sprawdzać, co i ile Polacy kupują na Allegro.

Sytuacja wygląda następująco. Sprzedaż maseczek chirurgicznych rośnie jak szalona, o czym pisaliśmy tutaj: „Prześwietliliśmy Allegro narzędziem analitycznym. Wiemy, ile Polacy wydali na maseczki chirurgiczne i czy kupują je po 400 zł”.

Allegro. Sprzedaż maseczek.

Za nią pędzi sprzedaż płynów do dezynfekcji rąk. W całym grudniu 2019 r. na Allegro kupiono takich płynów za niespełna 38 tys. zł. Tymczasem w zaledwie 7 ostatnich dni wartość sprzedanych płynów do dezynfekcji rąk przekroczyła już 2 mln. zł.

Allegro. Ruszyła sprzedaż płynów do dezynfekcji rąk.

Wystrzeliła też sprzedaż makaronu:

fasoli:

oraz ryżu:

Trzymajcie się w tej Polsce.