1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Światowa Organizacja Zdrowia właśnie ogłosiła pandemię koronawirusa SARS-CoV-2

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa
354 interakcji
dołącz do dyskusji

Podczas dzisiejszej konferencji przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia podjęli decyzję, którą od kilku tygodniu rekomendowali niezależni eksperci. Koronawirus SARS-CoV-2 otrzymał status pandemii.

122 tys. zarażonych i 4,3 tys. zgonów to liczby, które mówią same za siebie. Przypadki koronawirusa wykryto już w 121 państwach i nic na razie nie wskazuje na to, żeby udało nam się opanować jego dalsze rozprzestrzenianie. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się na ogłoszenie pandemii SARS-CoV-2.

Czym jest pandemia?

— Pandemia oznacza, że cała populacja świata zostanie narażona na daną infekcję i że jakaś jej część na nią zachoruje - tak w skrócie tłumaczy to zjawisko Mike Ryan, dyrektor WHO odpowiedzialny za programy ratunkowe.

Przedstawiciele WHO już wcześniej podkreślali, że ryzyko wystąpienia pandemii w przypadku SARS-CoV-2 jest coraz bardziej realne. Chodzi tu głównie o tempo i zasięg rozprzestrzeniania się COVID-19 (choroby wywoływanej przez koronawirusa), które jest nader imponujące.

Przypomnijmy, że koronawirus został odkryty pod koniec grudnia 2019 r. w chińskim mieście Wuhan - oznacza to, że w niespełna trzy miesiące wirus z lokalnego zjawiska przekształcił się w zjawisko globalne. Tym zresztą różnią się pandemie od lokalnie występujących epidemii.

Naukowcy przypominają jednak, że nie istnieje jedna niepodważalna definicja tego zjawiska. Anthony Fauci z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych przypomina, że pojęcie pandemii może być interpretowane na wiele sposobów i wiele zależy tu od semantyki. W przypadku koronawirusa nie ma chyba sensu spierać się o definicje - tempo w jakim się rozprzestrzenia przebija tempo rozprzestrzeniania się wirusa SARS, któremu również nadano status pandemii.

SARS, A/H1N1, SARS-CoV-2

Po raz ostatni WHO ogłosiło pandemię w 2009 r., w przypadku grypy A/H1N1. Pandemia trwała wtedy niecały rok - od 11 czerwca 2009 do 10 sierpnia 2010. Jednak panika opinii publicznej skończyła się dużo wcześniej.

Wielu immunologów twierdzi, że w przypadku koronawirusa scenariusz będzie wyglądał bardzo podobnie. Temperatura powietrza nie ma bowiem wpływu na ryzyko zakażenia się droga kropelkową, co oznacza, że SARS-CoV-2 nie zniknie wraz z nadejściem wiosny. Jest spora szansa na to, że cieplejsze miesiące spowolnią tempo rozprzestrzeniania się wirusa, ale na razie to tylko przypuszczenia. Wiele zależy tu od tzw. cyklu rocznego wirusa, którego jeszcze nie znamy.

Eksperci prognozują, że na COVID-19 zachoruje od ok. 20 do ok. 60 proc. populacji (prognozy te oczywiście się wahają). 80 proc. zarażonych przejdzie przez chorobę z lekkimi objawami niezagrażającymi ich zdrowiu. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

WHO apeluje o spokój i zdrowy rozsądek

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia chwalą również państwa, które bezzwłocznie zaczęły stosować przemyślaną profilaktykę, która pomaga minimalizować skutki pandemii i liczbę zarażeń koronawirusem.

Polska jak na razie radzi sobie w tej kwestii całkiem nieźle. Odwołano już imprezy masowe oraz zapowiedziano zamknięcie szkół i przeszkoli. Coraz więcej władz lokalnych decyduje się wprowadzanie dodatkowych środków ostrożności.

Po dokładne informacje na temat tego, jakie objawy mogą świadczyć o zarażeniu się koronawirusem i o środkach, które można przedsięwziąć na własną rękę, aby zminimalizować ryzyko zachorowania odsyłam na specjalną rządową stronę, przygotowaną przez nasze Ministerstwo Zdrowia.