Koronawirus  / News

Płacą 17 tys. zł za dobrowolne zarażenie się koronawirusem. Jacyś chętni?

Picture of the author
954 interakcji
dołącz do dyskusji

To nie żart. To oferta brytyjskiej firmy hVIVO, która chce przetestować kilka eksperymentalnych leków i dowiedzieć się jak najwięcej o wirusie SARS-CoV-2, którym zarazi 24 ochotników.

Zarażone osoby zostaną poddane 14-dniowej izolacji podczas której zespół naukowy hVIVO chce przeprowadzić szczegółowe badania COVID-19 oraz przetestować na ochotnikach kilka eksperymentalnych leków.

Jest ryzyko, jest wypłata

hVIVO oczywiście w swojej ofercie nie gwarantuje, że wszystko będzie dobrze. Nikt nie jest też w stanie przewidzieć, w jaki sposób organizmy ochotników zareagują na zarażenie koronawirusem.

Za 3,5 tys. funtów można więc spędzić dwa tygodnie w izolatce z objawami przypominającymi lekkie przeziębienie albo, jeśli będzie miało się pecha, z poważnymi powikłaniami zagrażającymi życiu. Do tego dochodzi też testowanie leków, więc wątpię, żeby przez hVIVO ustawiła się kilometrowa kolejka chętnych na taki układ.

Takie niestandardowe podejście do badań może okazać się jednak bardzo owocne. Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył spory budżet na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi, więc firmy biotechnologiczne robią, co mogą, żeby wyprzedzić konkurencję i podpisać intratny rządowy kontrakt na jej produkcję. Opinia publiczna również domaga się rozwiązania problemu SARS-CoV-2. Jak dotąd, w Wielkiej Brytanii koronawirusem zaraziły się 273 osoby, z czego 3 zmarły.

W Polsce możemy spodziewać się równie szybkiego wzrostu liczby zachorowań

Tak przynajmniej stwierdził dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski, który na dzisiejszej konferencji poinformował o pięciu nowych przypadkach zarażenia się SARS-CoV-2 - jeden przypadek w Krakowie, jeden we Wrocławiu i trzy kolejne w Raciborzu.

Jak dotąd wszystkich zarażonych koronawirusem w Polsce udało się przetransportować na oddziały zakaźne. Nie możemy mieć jednak pewności, czy wszyscy obywatele, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy choroby zgłosili się do odpowiednich służb.

Ministerstwo zdrowia informuje na razie o 170 hospitalizowanych osobach, 932 poddanych domowej kwarantannie i ponad 7 tys. objętych nadzorem sanepidu. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce to 16 osób.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst