Koronawirus  /

Potrzebujesz pomocy? Chcesz pomóc innym? Polacy organizują się przez internet

Picture of the author

W tych trudnych czasach potrzebujemy zwykłej ludzkiej solidarności i życzliwości. 

Większość z nas ograniczyła wychodzenie z domu do niezbędnego minimum z czystego rozsądku i własnej woli. Radzimy sobie jakoś izolacją, chodzimy na zakupy, do apteki, wyprowadzamy psa. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić. Część osób jest zamknięta w czterech kątach i przechodzi obowiązkową kwarantannę, część - próbując łączyć pracę zdalną i opiekę nad gromadką dzieci - nie ma nawet jak pójść do apteki, osoby starsze lub chore powinny na siebie uważać jeszcze bardziej. Im wszystkim można i warto pomóc.

Powstają inicjatywy, które łączą osoby potrzebujące pomocy z tymi, które mogą jej udzielić.

Szukasz pomocy? Sprawdź aplikację I Help You.

I Help You to prosta aplikacja, która ma na celu połączenie osób, które chcą pomagać sobie nawzajem z tymi, które teraz tej pomocy wyjątkowo potrzebują. W aplikacji można zgłosić gotowość do wyprowadzenia czyjegoś pupila na spacer, zrobienia zakupów, odebrania leków w aptece czy po prostu zadeklarować, że jest się otwartym na niesienie różnych rodzajów pomocy. W ten sposób tworzona jest mapa ludzi dobrej woli i z odrobiną wolnego czasu.

Mapa wolontariuszy I Help You

Osoba potrzebująca może na nią wejść, wyszukać kogoś w swojej okolicy, a potem zadzwonić do danej osoby i omówić z nią szczegóły. Aplikacja pozwala na komunikowanie się za pomocą numeru telefonu, który wolontariusz musi zostawić na stronie, można także podać link do swojego Facebooka i liczyć na to, że ktoś się od nas odezwie w tej sposób.

Las Widzialnych Rąk. Internet się organizuje.

Także na Facebooku powstają grupy, w których można poprosić o pomoc lub zgłosić swoją gotowość jako wolontariusz.

Widzialna Ręka została utworzona zaledwie tydzień temu, a już ma ponad 70 tys. członków i długą listę podgrup przeznaczonych dla mieszkańców konkretnych miasteczek, miast lub dzielnic. Łatwa w użyciu mapa pozowała znaleźć tę, która dotyczy naszej okolicy.

Widzialna Ręka mapa wolontariuszy

Prośby o pomoc różnią się w zależności od potrzeb – od tych dotyczących załatwienia codziennych sprawunków, po zwykłą rozmowę przez Skype'a czy komunikator – dwa tygodnie kwarantanny w samotności może być dla wielu osób naprawdę trudne do zniesienia. Także oferty pomocy są zróżnicowane. Uwięzieni w domach rodacy oferują nie tylko pomoc w wyprowadzeniu pupila na spacer, ale także pomoc w nauce włoskiego, wspólne lekcje jogi czy naukę gry na ukulele.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst