Koronawirus  / Artykuł

Symulacja VR pokazuje przebieg zapalenia płuc spowodowanego przez COVID-19

Na pomysł zastosowania symulacji VR wpadli lekarze ze uniwersyteckiego szpitala George'a Waszyngtona, dzięki czemu mogą oni o wiele dokładniej ocenić szkody wyrządzone w organizmie pacjentów zarażonych koronawirusem. 

Sama symulacja wygląda tak:

To co widzicie powyżej to trójwymiarowy model płuc u pacjenta, u którego w wyniku powikłań wywołanych COVID-19 doszło do zapalenia płuc. Fragmenty zaznaczone na niebiesko to zdrowa część komórek, obszary zaznaczone kolorem żółtym symbolizują z kolei strefy zapalne, w których zdolność komórek do absorbowania tlenu została uniemożliwiona lub poważnie ograniczona.

Symulacja zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa

Za stworzenie tej symulacji odpowiada doktor Keith Mortman oraz firma Surgical Theater, która od 2010 r. tworzy wirtualne symulacje treningowe dla chirurgów. Dzięki tej kolaboracji lekarze mogą o wiele lepiej zrozumieć skalę uszkodzeń powodowanych przez powikłania wywołane COVID-19.

Sam Mortman zresztą, w wywiadzie dla podcastu HealthCast, mówi, że nie trzeba być lekarzem, żeby ocenić je na podstawie powyższej symulacji. Ten obrazek tłumaczy też dlaczego tak wielu pacjentów zarażonych koronawirusem musi być podłączona do respiratorów. Mortman twierdzi, że taki stan może doprowadzić do trwałego uszkodzenia płuc, co sprowadza się do obniżenia ich wydolności.

Najpopularniejsze objawy COVID-19 według WHO

Mówimy tu oczywiście o najcięższych przypadkach i poważnych powikłaniach wywołanych przez zarażenie się SARS-CoV-2. WHO uspokaja jednak, że u większości zarażonych obserwuje się łagodniejsze objawy. Do najpopularniejszych, uwzględnionych w raporcie WHO należą:

 • gorączka - 87,9 proc. pacjentów
 • suchy kaszel - 67,7 proc. pacjentów
 • uczucie zmęczenia - 38,1 proc. pacjentów
 • odkrztuszanie plwociny - 33,4 proc. pacjentów
 • duszności - 18,6 proc. pacjentów
 • ból gardła - 13,9 proc. pacjentów
 • ból głowy - 13,6 proc. pacjentów
 • bóle mięśni i stawów - 14,8 proc. pacjentów
 • dreszcze - 11,4 proc. pacjentów
 • nudności i wymioty - 5 proc. pacjentów
 • niedrożność nosa - 4,8 proc. pacjentów
 • biegunka - 3,7 proc. pacjentów
 • zapalenie spojówek - 0,8 proc. pacjentów

Powyższe objawy są widoczne zazwyczaj 7 dni po zarażeniu. Pierwszy tydzień jest bowiem bezobjawowy u większości zarażonych - informację tą polecam wziąć sobie do serca, jeśli ktoś nadal kwestionuje sens akcji #zostańwdomu. Możecie zarazić się koronawirusem od osoby, która wygląda jak okaz zdrowia i przez pierwszy tydzień nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Warto o tym pamiętać.

Jeśli chodzi o całkowity czas trwania choroby, wiele zależy tu od wydolności naszego organizmu. Można jednak zaryzykować, że ci pacjenci, którzy zdrowieją, robią to mniej więcej po 3 tygodniach od diagnozy. Jeśli kogoś ciekawi, jak wygląda rozwój COVID-19 dzień po dniu, to polecam sprawdzić twitterowe konto lekarza Yale'a Tung Chena, u którego 18 dni temu wykryto zarażenie się koronawirusem. Od tamtego czasu Chen przebywa na kwarantannie w domu i codziennie publikuje nowe informacje o swoim stanie zdrowia. Lekarz czuje się coraz lepiej i lada chwila powinien wrócić do zdrowia.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst