Koronawirus  / News

Koronawirus w aplikacji mObywatel — rząd radzi, jak chronić się przed COVID-19

Picture of the author

mObywatel doczekał się aktualizacji. W aplikacji pojawiła się w niej zupełnie nowa sekcja, która podpowiada, jak się bronić przed koronawirusem SARS-CoV-2.

mObywatel to aplikacja na smartfony przygotowana przez polski rząd dla obywateli, która dostępna jest na urządzeniach z systemami Android oraz iOS. Jej głównym modułem są mDokumenty, dzięki którym w ramach aplikacji można uruchomić mTożsamość, czyli dowód osobisty w smartfonie.

Do tego dochodzą dowody rejestracyjne w aplikacji oraz cyfrowe wersji legitymacji szkolnych i studenckich, a mObywatel pozwala również wyświetlić eRecepty. Oprócz tego twórcy przygotowali już wcześniej sekcję poradnikową Polak za granicą, a teraz przyszła kolej na kolejny krok.

Koronawirus w aplikacji mObywatel

Nowa sekcja w aplikacji mObywatel, która została poświęcona koronawirusowi wywołującego chorobę COVID-19, pojawia się automatycznie zaraz po wykonaniu aktualizacji i zalogowaniu się. Kafelek o tytule Koronawirus: informacje i zalecenia trafił na drugą pozycję na liście pomiędzy moduły mTożsamość i eRecepta.

To o tyle ciekawe, że takie sekcje jak mLegitymacja (dla uczniów lub studentów), mPojazd (z cyfrowym dowodem rejestracyjnym) lub Polak za granicą (z poradami dla podróżnych) trzeba dodawać do swojego konta ręcznie. Teraz jest inaczej, bo rząd najwyraźniej uznał, słusznie zresztą, że koronawirus dotyczy wszystkich.

Jakie dokładnie informacje i zalecenia na temat koronawirusa SARS-CoV-2 można znaleźć w aplikacji mObywatel?

Tak jak sposób dystrybucji i tempo wprowadzenia aktualizacji można pochwalić, tak sama zawartość nowej sekcji pozostawia nieco do życzenia. W aplikacji znalazł się… jeden nowy ekran. Pojawia się numer infolinii z informacjami na ten temat oraz adres strony internetowej z kierującym do niego kafelkiem.

Znajdziesz tutaj aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-10 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich — czytamy w aplikacji mObywatel

Twórcy aplikacji mObywatel uznali, że nie ma sensu przeklejać informacji ze strony www.gov.pl/koronawirus bezpośrednio do aplikacji na smartfony, w których są zainstalowane przeglądarki internetowe. Te pozwalają dotrzeć do konkretnych treści w rządowej witrynie. Pod adresem można znaleźć takie sekcje jak:

  • Porady — sekcja FAQ odpowiadająca na pytania, w tym takie jak: czym jest koronawirus, jak ochronić się przed zakażeniem itp.;
  • Aktualności — listę teorerycznie najświeższych wiadomości, aczkolwiek na ten moment ostatnia datowana jest na wczoraj;
  • Informacje dla podróżujących — link do strony MSZ i łącze do listy krajów, w których potwierdzono wystąpienie koronawirusa;
  • Lista szpitali — adresy wszystkich tego typu placówek medycznych podzielone na województwa oraz miasta;
  • Kontakt — podany tu jest numer na odpowiednią w tej sprawie infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli 800 190 590.

Na rządowej stronie można znaleźć również wykaz zarażeń koronawirusem. Pojawiła się tutaj niezbyt czytelna na urządzeniach mobilnych tabela z wylistowanymi województwami i miastami wraz z liczbą potwierdzonych przypadki. Na ten moment jest ich 21, ale niechybnie będzie ich więcej.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst