Koronawirus  / News

Nie róbcie dzieci. Jest zalecenie, żeby Polki planujące ciążę zmieniły plany, bo wirus


Picture of the author
316 interakcji
dołącz do dyskusji

Konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii oraz konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii wystosowali swoje zalecenia. Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego kobietom planującym ciążę sugeruje się odłożenie planów prokreacyjnych. Kobiety będące w ciąży powinny dostosować się do nowych zaleceń.

Krajowi konsultanci - prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś oraz prof. dr hab. med. Krzysztof Czajkowski - zauważają, że ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, spowodowany przez koronawirus, oddziały położniczo-ginekologiczne w całej Polsce muszą pracować według nowych zasad.

Planujesz ciążę? Zmień plany

Ponieważ dotychczas brak wystarczających danych na temat wpływu zakażenia SARS-CoV-2 na rozwój ciąży w jej wczesnym okresie, mając na względzie daleko posunięte środki ostrożności, kobietom planującym ciążę zaleca się rozważenie odłożenia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu zakażenia na rozwój dziecka - czytamy w zaleceniach, które Kamil Dziubka udostępnił na Twitterze.

Ginekolog dr Grzegorz Południewski w rozmowie z Wyborczą uznał te zalecenia za słuszne, ale też określił je mianem „dmuchania na zimne”, gdyż „bariera łożyskowa jest najpewniej wystarczająca, by ochronić dziecko przed zakażeniem koronawirusem przez matkę”. Przyznał jednak, że w obecnej sytuacji lepiej jest poczekać ze staraniami o dziecko.

Ważne informacje dla kobiet będących już w ciąży

Po pierwsze zawieszono odwiedziny i zrezygnowano z osób towarzyszących przy porodach. Oznacza to, że w najbliższym czasie żaden świeżo upieczony tata nie przetnie pępowiny i nie przytuli ani swojego dziecka, ani swojej partnerki. Rodzice będą mogli ze sobą rozmawiać jedynie przez telefon lub korzystając z wideokonferencji.

Należy umożliwić pacjentkom możliwość kontaktu z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych - czytamy w zaleceniach.

Zasugerowano też, że szpitale powinny zrezygnować z planowanych zabiegów ginekologicznych i przeprowadzać je tylko w stanach nagłych lub gdy istnieje podejrzenie lub rozpoznanie nowotworów złośliwych. Lekarze mają korzystać w dużej mierze z porad zdalnych, takich jak teleporady i telekonsultacja, a w pracy wspomagać mają ich e-recepty i e-zlecenia badań.

Pacjentki w ciąży zgłaszające się do poradni lub ambulatorium powinny się wcześniej umówić telefonicznie lub mailowo. Na wizyty należy przychodzić bez osób towarzyszących oraz nie robić tego wcześniej niż 15 min przed umówionym terminem. Zastosowanie się do takich zaleceń sprawi, że w poczekalniach nie będzie tłoku i ograniczony będzie kontakt z innymi osobami, co utrudnia rozprzestrzenianie się wirusów i zakażenie m.in. koronawirusem. Kobietom zalecono, aby bezwzględnie przestrzegały zasad higieny indywidualnej, unikały kontaktów towarzyskich oraz omijały skupiska ludzkie.

Koronawirus w Polsce się rozpędza

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 378 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 6 osób, które były zakażone.

Szóstą ofiarą śmiertelną korona wirusa była 27-letnia kobieta z Łańcuta. Jak informuje Polityka, kobieta była w stanie ciężkim, a kilka dni temu urodziła dziecko. 27-latka nie miała poważnych chorób towarzyszących, a bezpośrednią przyczyną śmierci była prawdopodobnie sepsa, na którą kobieta zapadła po porodzie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst