REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Koronawirus
  5. Gry

Internet w Polsce zwolnił. To efekt pandemii, izolacji i kwarantanny

Zużywamy od 20 do 40 proc. więcej pakietów danych, a średnia prędkość internetu mobilnego spadła o 15 proc. - tak wynika z danych firmy SpeedTest przygotowanych na podstawie setek tysięcy pomiarów.

Internet w Polsce wolniejszy o 15 proc. Przez koronawirusa
REKLAMA
254 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

SpeedTest to firma oferująca popularne narzędzia do mierzenia prędkości połączenia internetowego. Przedsiębiorstwo gromadzi, analizuje i interpretuje zebrane dane, pokazując trendy i zjawiska panujące na rynku dostawców usług internetowych. Teraz zebrane dane pozwalają pokazać, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na Internet w Polsce.

Polska i Włochy z widocznym spadkiem wydajności Internetu mobilnego

W przypadku Polski spadek wydajności sięga 15 proc. standardowej prędkości oferowanej przez pobliskie stacje bazowe. Włochy odnotowały 20 proc. spadku wydajności, ale w ciągu ostatniego dnia sytuacja zaczęła się tam poprawiać, doganiając parametry naszego kraju. Co ciekawe, w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych wciąż nie odnotowano wolniejszych parametrów dla Internetu mobilnego.

Powodem niższej wydajności sieci bezprzewodowej jest większa aktywność użytkowników. Opierając się na danych SpeedTestu zużywamy od 20 do 40 proc. więcej pakietów niż przed wybuchem pandemii. Wierzchołek zapotrzebowania przypadający na godziny wieczorne teraz został rozciągnięty na praktycznie cały dzień. Na szczęście większe zużycie pakietów nie przekłada się na potężne awarie całej infrastruktury sieciowej.

Internet stacjonarny również stał się wolniejszy

REKLAMA

Średnia prędkość pobierania w Polsce, ustalona na podstawie 3,3 mln pomiarów, to około 75 Mb/s. Do 15 marca ta wartość zdążyła odczuwalnie spaść, wynosząc aktualnie 60 Mb/s. Mówimy więc o spadku na poziomie 20 proc. Większe obciążenie łącza ma odzwierciedlenie również w danych firm oferujących usługi za pomocą sieci. Steam - platforma z grami wideo - przeżywa rekordowe zainteresowanie. Netflix również przeżywa prawdziwe oblężenie, częściowo redukując jakość oferowanego obrazu.

Na szczęście sytuacja jest stabilna. Dostawcy Internetu zdają sobie sprawę, jak ważne są ich usługi, zwłaszcza w dobie pandemii. Internet to nasze okno na świat. Dzięki połączeniu z siecią mamy dostęp do informacji, do rozrywki oraz możemy komunikować się z najbliższymi. To kluczowe w przypadku fizycznej izolacji oraz kwarantanny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA