Koronawirus  / Artykuł

Rząd zakazał sprzedaży maseczek i żeli na Allegro i OLX. Sprzedawcy zrobili 50 mln zł przychodu na koronawirusie

479 interakcji
dołącz do dyskusji

Kancelaria premiera poinformowała o zakazie sprzedaży maseczek antybakteryjnych, żeli i innych artykułów związanych z koronawirlsem w serwisach Allegro i OLX. To już koniec szalonych zysków na tych kategoriach.

Artykuły służące do ochrony przez zarażeniem koronawirusem stały się nieoczekiwaną żyłą złota dla sprzedawców handlujących na Allegro. Jakiś czas temu prześwietliliśmy sprzedaż maseczek i żeli antybakteryjnych. Sprzedaż w tych kategoriach po wybuchu epidemii koronawirusa wzrosła niebotycznie. Wzrosły też ceny produktów.

I choć maseczki sprzedawane po 400 zł za sztukę były tyko sztuczką sprzedawców, tak nie brakowało chętnych za zakup maseczek po kilkadziesiąt złotych. Przed wybuchem epidemii ceny tych produktów oscylowały w granicach kilku złotych.

Kilkudziesięciokrotna przebitka cenowa jest prawem wolnego rynku, ale nie spodobała się rządowi.

Rząd blokuje na Allegro i OLX sprzedaż maseczek, żeli antybakteryjnych i innych środków dezynfekcji. Obecne aukcje zostaną zawieszone, a nowych nie będzie.

Na stronie Kancelarii Premiera czytamy:

Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia. Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki zdecydował ukrócić ten proceder.

Premier Mateusz Morawiecki nałożył na Allegro i OLX trzy postanowienia:

 • zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych,
 • zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów,
 • naniesienie zmian w regulaminach serwisów.

Ostatni punkt dotyczy dodania nowych zapisów mówiących, że wymienione wyżej towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Decyzja dotyczy wszystkich aukcji w danych kategoriach, a nie tylko tych z dopiskiem „koronawirus” w tytule.

Powiedzmy to jasno: premier nie blokuje jedynie tych aukcji, które chcą się wybić na stosowaniu dopisku „koronawirus” w tytule. Blokada dotyczy wszystkich aukcji, na których są sprzedawane maseczki ochronne i środki dezynfekcji.

Jak to możliwe, że rząd może zablokować sprzedaż w serwisach Allegro i OLX? Premier ma takie możliwości z uwagi na specustawę w sprawie koronawirusa. Oto uzasadnienie przedstawione na stronie Kancelarii Premiera:

Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID–19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Sprzedaż maseczek i żeli antybakteryjnych była na Allegro żyłą złota.

Prześledziliśmy sprzedaż żeli do dezynfekcji narzędziem analitycznym. Na Allegro żele były sprzedawane w dwóch kategoriach: jako „preparaty do dezynfekcji” w kategorii Zdrowie oraz jako „artykuły do dezynfekcji” w kategorii Dziecko.

Sprzedaż w pierwszej z tych kategorii wystrzeliła w górę po 24 lutego, ale gigantyczne wzrosty zobaczyliśmy dopiero w marcu. Poniżej znajdziecie wykres sprzedaży dla okresu od 1 stycznia 2020 r. do 12 marca 2020 r.

allegro zakaz sprzedaży maseczek i żeli

Po zsumowaniu danych sprzedażowych na Allegro z obu kategorii (preparaty do dezynfekcji i artykuły do dezynfekcji) otrzymujemy nastepujące wyniki:

 • w grudniu 2019 r. sprzedano 23,8 tys. sztuk preparatów za łączną wartość 513 tys. zł,
 • w styczniu 2020 r. sprzedano 50,5 tys. sztuk preparatów za łączną wartość 1,03 mln zł,
 • w lutym 2020 r. sprzedano 269,8 tys. sztuk preparatów za łączną wartość 8,15 mln zł,
 • w marcu 2020 r. (do 12 marca) sprzedano 443 tys. sztuk preparatów za łączną wartość 21,76 mln zł.

Analogiczną sytuację obserwujemy w kategorii maseczek ochronnych. Poniżej znajduje się wykres dziennej sprzedaży w okresie od 1 stycznia 2020 do 12 marca 2020 r. w kategorii „Maski” zawartej w dziale „Przemysł”.

allegro zakaz sprzedaży maseczek i żeli

Tak wygląda wykres dziennej sprzedaży maseczek w okresie od 1 stycznia 2020 do 12 marca 2020 r. w kategorii „Maseczki chirurgiczne” z działu „Zdrowie”.

allegro zakaz sprzedaży maseczek i żeli

Pełnię obrazka pokaże jednak zsumowanie danych z kategorii „Maski” z działu „Przemysł” i kategorii „Maseczki chirurgiczne” z działu „Zdrowie”. Poniżej sumaryczne zestawienie dla wszystkich maseczek:

 • w grudniu 2019 r. sprzedano 19,3 tys. sztuk maseczek za łączną wartość 343,9 tys. zł,
 • w styczniu 2020 r. sprzedano 171,5 tys. sztuk maseczek za łączną wartość 2,32 mln zł,
 • w lutym 2020 r. sprzedano 750,2 tys. sztuk maseczek za łączną wartość 17,6 mln zł,
 • w marcu 2020 r. (do 12 marca) sprzedano 471,4 tys. sztuk maseczek za łączną wartość 8,45 mln zł.

W momencie pisania tekstu (12 marca, godz. 10:30) maseczki i żele antybakteryjne nadal da się kupić na Allegro. Ta sytuacja powinna się szybko zmienić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst