1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Koronawirus
  4. Nauka
  5. Tech

Pierwsza gra opóźniona przez koronawirusa. Boję się, że epidemia wpłynie na PS5 i Xboksa Series X

The Outer Worlds w wersji na Nintendo Switcha jest pierwszą grą, której data premiery została opóźniona z powodu koronawirusa. To dopiero początek problemów tego typu. Jestem przekonany, że epidemia położy się cieniem na całej branży technologicznej. W zasadzie już się położyła.

Boję się jak koronawirus wpłynie na PlayStation 5 i Xboksa Series X

Chociaż nad wyraz udane The Outer Worlds to dzieło amerykańskiego studia Obsidian, port dla przenośnego Nintendo Switcha tworzony jest w odległych Chinach przez Virtuos. Firma Virtuos to weteran projektów outsourcingowych, który przyłożył ręce do powstania takich tytułów jak Star Wars Jedi: Fallen Order, odświeżone Age of Empires II czy Uncharted 4.

Virtuos zatrudnia 1600 ludzi w 11 biurach. Trzy z nich znajdują się w Chinach.

Z powodu epidemii wirusa 2019-nCoV przynajmniej jedno studio Virtuos zostało tymczasowo zamknięte. Decyzja ma bezpośredni wpływ na proces wydawniczy gry The Outer Worlds dla Nintendo Switcha. Początkowo port miał zadebiutować 6 marca 2020 r. Nowa data premiery nie została jeszcze ustalona. Zapewne w samym Virtuos nie wiedzą, kiedy będą mogli bezpiecznie wrócić do pracy.

Sytuacja jest problematyczna o tyle, że ewentualne opóźnienia mogą być kwestią dni, tygodni bądź miesięcy. Nie wiadomo jak długo w części Chin ma trwać stan wyjątkowy. Nie wiemy jak długo kolejne firmy oraz przedsiębiorstwa będą tymczasowo zamykane, z myślą o powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Ten zabił w Chinach już prawie 650 osób. To kilkukrotnie więcej niż ukrywany przez Chińską Republikę Ludową wybuch SARS sprzed kilku lat.

The Outer Worlds to nie jedyna technologiczna ofiara koronawirusa.

Ze względu na zagrożenie epidemią odwołano wielkie targi elektroniczne Taipei Game Show. Jako pracownik Spider’s Web mogę potwierdzić, że również naszej redakcji anulowano kilka branżowych spotkań, właśnie z powodu 2019-nCoV. Koronawirus jest powodem, dla którego część wielkich firm ze świata technologii wycofuje się z tagów WMC w Barcelonie. Pod znakiem zapytania powoli stają zresztą same targi.

Nintendo przyznało, że ze względu na wirusa 2019-nCoV na japońskim rynku pojawi się mniej nowych konsol Nintendo Switch niż powinno. Azjatycka firma już kilka dni temu przeprosiła za to, że najprawdopodobniej nie będzie w stanie sprostać popytowi w Kraju Kwitnącej Wiśni. Na szczęście dostawy Switcha dla USA oraz Europy wydają się zabezpieczone. Przynajmniej na razie. Niepewna jest za to cena telewizorów oraz monitorów, ponieważ proces powstawania wyświetlaczy w chińskich fabrykach również został częściowo sparaliżowany.

Jako zapalony gracz obawiam się o produkcję PlayStation 5 i Xboksa Series X.

Xbox Series X 4

Obie konsole mają zadebiutować w bożonarodzeniowym okresie tego roku. Biorąc pod uwagę ten termin, już za 4 - 5 miesiący PS5 oraz XSX powinny trafić na taśmociąg chińskich fabryk. Jeśli nie wcześniej. Sony oraz Microsoft muszą rozpocząć produkcję z odpowiednim wyprzedzeniem, o ile chcą przeprowadzić jednoczesną premierę platform na wszystkich znaczących się rynkach krajowych.

Problem polega na tym, że koronawirus ma znaczący wpływ na wydajność chińskich fabryk. Z kolei konkurencyjne taśmociągi w Wietnamie czy Malezji nie są w stanie realizować tak wielkich zamówień jak te w Chińskiej Republice Ludowej. Stąd poważne ryzyko zagrożenia procesu produkcyjnego. Nie tylko nowych konsol, ale również smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów i wszystkiego, co powstaje w wielkich chińskich fabrykach.

2019-nCoV może odbić się negatywnie na dostępności produktów, ale również na ich cenach. Mniejsze możliwości podażowe przy znacznym popycie zasobnych rynków zachodnich w oczywisty sposób powodują wzrost cen. A przecież PlayStation 5 oraz Xbox Series X tak czy siak nie miały być szokująco tanimi konsolami, ze względu na wykorzystanie wysokiej jakości SSD, najprawdopodobniej o pojemności 1TB.