1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. RTV
  4. Nauka
  5. Koronawirus

Koronawirus zatrzymał chińskie fabryki LCD. Ceny telewizorów i monitorów pójdą w górę

Miasto Wuhan kojarzone jest dziś głównie z potencjalnie bardzo niebezpiecznym koronawirusem. Jednak to nie wszystko. To również miejsce, w którym znajduje się istotna część fabryk matryc LCD.

Droższe monitory i telewizory LCD to sprawka koronawirusa
389 interakcji
dołącz do dyskusji

Wszystko zaczęło się w Wuhan. Koronawirus postawił świat w stan pełnej gotowości, a samo miasto uważane za źródło niebezpiecznego wirusa jest na dziś w stanie kwarantanny. To bez wątpienia groźne i niepokojące wieści, ale my dziś zajmiemy się czymś nieco innym i zdecydowanie bardziej błahym. Choć prawdopodobnie również czymś nieco bliższym czytelnikom Spider’s Web.

Wuhan jest bowiem nie tylko miastem koronawirusa. To również miejsce, w którym znajduje się pięć dużych fabryk matryc LCD, z których korzystają producenci urządzeń elektronicznych na całym świecie. Z uwagi na koronawirusa ich działalność została zawieszona. Centrum produkcyjne w Wuhan co prawda nie jest jedynym na świecie czy nawet w Chinach, ale przedłużająca się kwarantanna ma realnie wpłynąć na rynek.

Koronawirus może sprawić, że monitory i telewizory LCD będą coraz droższe

Te przypuszczenia potwierdza analiza IHS Markit. W najbliższych miesiącach na międzynarodowy rynek ma trafić o około 15 proc. mniej matryc LCD niż zakładano. To oznacza – według wyliczeń IHS – wzrost średniej ceny za panek o około 5 dol. Warto jednak mieć na uwadze, że mówimy o cenie hurtowej podzespołu – ceny gotowych produktów do obrotu konsumenckiego prawdopodobnie wzrosną o niezestawialnie większą kwotę.

Jaką? Tego na razie żadna firma analityczna nie próbuje przewidzieć. Wiele bowiem zależy od środków zaradczych producentów sprzętu i taktyki, jaką przyjmą w związku z tym kryzysem. Prawdopodobnie nie ma powodów do paniki czy masowego wykupowanie monitorów i telewizorów LCD ze sklepów. Jeżeli jednak poważnie rozważasz w nieodległej przyszłości kupno takiego urządzenia, radzę jak najszybciej podjąć decyzję. Prawdopodobnie na tym skorzystasz.