1. SPIDER'S WEB
  2. Zakupy
  3. Technologie
  4. Tech
  5. Nauka
  6. Koronawirus

Prześwietliliśmy Allegro narzędziem analitycznym. Wiemy, ile Polacy wydali na maseczki chirurgiczne i czy kupują je po 400 zł

Epidemia koronawirusa pociągnęła za sobą niesamowite wzrosty sprzedaży maseczek antywirusowych. Na Allegro można znaleźć aukcje, w których ok. 150 osób rzekomo kupiło maseczki kosztujące po 400 zł. Czy to prawda? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ile Polacy wydali na maseczki chirurgiczne i czy kupują je po 400 zł? Sprawdzamy Allegro
221 interakcji
dołącz do dyskusji

Czy maseczka z apteki chroni przed koronawirusem z Wuhan? W świetle ostatnich wydarzeń coraz więcej osób stawia przed sobą takie pytanie. Coraz więcej osób decyzuje się też na zakup maseczki, nawet jeśli ochrona jest tylko iluzoryczna.

Dyskusja o maseczkach rozgorzała na nowo po wpisie, jaki pojawił się dziś na Twitterze. Maseczki o wartości kilku złotych są sprzedawane na Allegro w cenie 400 zł, a z takiej aukcji rzekomo skorzystało prawie 150 osób. Czy aby na pewno?

Patrząc na Allegro, można odnieść wrażenie, że wybuchła panika, a ludzie kupują maseczki z ceną zawyżoną o 80000 proc.

Sprzedawcy faktycznie zwęszyli popyt, a w efekcie na Allegro znajdziemy setki ofert na maseczki. Hasło „maska antywirusowa” zwraca 34 strony z wynikami, a po wpisaniu „maska antywirusowa koronawirus” dostajemy 24 strony.

Najdroższa oferta na maseczki obecnie opiewa na kwotę… 13 tys. zł, ale sprzedawca sprzedaje w tej cenie zestaw 200 maseczek FFP3 (65 zł za sztukę). Z kolei najdroższa aktywna oferta, w której użytkownicy kupili produkt, to zestaw 50 sztuk maseczek FFP3 za 3999 zł (80 zł za sztukę).

maseczki antywirusowe z allegro, koronawirus

Najdroższe pojedyncze maseczki kosztują po ok. 400 zł. I faktycznie, patrząc na Allegro można odnieść wrażenie, że nawet w tak drogich aukcjach znajdują się chętni za zakup. I nie są to pojedyncze osoby, ale niekiedy dziesiątki, lub nawet ok. 150 kupujących.

A przypominam, że mówimy o produkcie, który przed wybuchem epidemii koronariwusa z Wuhan kosztował ok. 5 zł.

Postanowiłem sprawdzić, czy faktycznie ktoś kupuje maseczki w tak skrajnie zawyżonych cenach.

Szybko pojawiły się głosy, że wysokie ceny to tylko sztuczka, by przechytrzyć algorytmy Allegro. Na Twitterze czytamy, że kiedy sprzedawcy kończy się towar, a nie ma jeszcze kolejnej dostawy, to podnosi cenę na aukcji do zaporowego poziomu. Ma to zagwarantować, że nikt nie zakupi przedmiotu w czasie, gdy brakuje towaru, a jednocześnie aukcja utrzyma wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

Postanowiłem zweryfikować to przy pomocy TradeWatch, czyli narzędzia pozwalającego śledzić dane o sprzedaży na Allegro. Prześledziłem kategorię Zdrowie - Wyposażenie szpitali i gabinetów - Produkty jednorazowego użytku - Maseczki chirurgiczne.

maseczki antywirusowe z allegro, koronawirus

W ostatnich 30 dniach wartość sprzedaży maseczek na Allegro to przeszło 8 mln zł. Widać skok sprzedaży w dniu 5 lutego i bardzo duży wzrost rozpoczynający się 24 lutego. To nie przypadek. 5 lutego pojawiła się fałszywa informacja o pierwszym przypadku zarażenia w Polsce. Z kolei 24 lutego zrobiło się bardzo głośno o fali zarażeń we Włoszech.

maseczki antywirusowe z allegro, koronawirus

Z kolei jeśli prześledzimy ostatnie 90 dni, widać, że sprzedaż maseczek zaczęła notować wzrosty pod koniec stycznia.

maseczki antywirusowe z allegro, koronawirus

A jak przekłada się to na ceny? Spójrzcie na zestawienie dla 10 ostatnich dni. Średnia cena zakupu jednego produktu waha się od 24,73 zł do 49,12 zł, ale uwaga: nie jest to równoznaczne ze średnią ceną jednej maseczki. Wielu sprzedawców sprzedaje zestawy maseczek (np. 50 sztuk), wystawione na Allegro jako jeden przedmiot. Oznacza to, że średnia cena jednej maseczki jest o wiele niższa.

maseczki antywirusowe z allegro, koronawirus

Dokładnie widać to w kolejnej tabeli pokazującej średnią cenę sprzedaży w poszczególnych aukcjach dla 10 najpopularniejszych aukcji na Allegro. Mamy tu średnie ceny od 10,01 do 79,76 zł, przy czym najwyższa średnia w aukcji sprzedającej pojedynczą maseczkę to 49,49 zł.

Operujemy jednak na średnich, a one nie odpowiadają nam na pytanie, czy na Allegro jest rzesza osób kupująca maseczki po 400 zł.

Kawa na ławę: czy na aukcjach sprzedają się pojedyncze maseczki kosztujące 400 zł?

Wracając do osławionej aukcji, na której rzekomo 148 osób kupiło maseczki po 400 zł. Oczywiście to nieprawda. Możemy sprawdzić, że aukcja jest aktywna od niecałego tygodnia. Średnia cena jednej sztuki na tej aukcji to 58,81 zł.

maseczki antywirusowe z allegro, koronawirus

Zawężając wyniki do kwot powyżej 300 zł widzimy, że faktycznie sprzedały się dwie maseczki w cenie 400 zł. Są więc tylko dwie osoby, które postanowiły wydać taką kwotę na pojedynczą maseczkę. Choć pamiętajmy, że do takiej transakcji może nie dojść, bo kupujący mogą się rozmyślić. Mają na to dwa tygodnie. Prawo daje im taką możliwość na wypadek, gdyby się pomylili i kupili pojedynczą sztukę, myśląc, że kupują zestaw. A może patrzymy tutaj nie na prawdziwe zakupy na aukcji, a na kolejną sztuczkę, która ma utrzymać aukcję wysoko w wynikach wyszukiwania.

maseczki antywirusowe z allegro, koronawirus

Wniosek pozostaje jednak bez zmian:

Nie, Polacy nie zaczęli nagle kupować maseczek po 400 zł.

Nie oznacza to jednak, że sprzedawcy nie wykorzystują okazji. Ceny maseczek ewidentnie wzrosły, podobnie jak średnia cena zakupu jednej sztuki. W grudniu 2019 r. wynosiła ona 7,29 zł, w styczniu 2020 r. 18,27 zł, a w lutym (do 27.02) jest to 41,35 zł, ale pamiętajmy, że w tym wypadku „jedna sztuka” może też oznaczać jeden zestaw składający się z kliku maseczek.

Nie można mieć za to wątpliwości co do popularności maseczek. W grudniu kupiliśmy ich 623, w styczniu 8279, a w lutym 32361.

Najbardziej imponuje jednak wartość sprzedaży. W grudniu opiewała na niespełna 9 tys. zł, w styczniu na prawie 800 tys zł, a w lutym na ok. 7,5 mln zł. Sprzedaż maseczek to obecnie doskonały biznes.