1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Nowy niebezpieczny koronawirus wydostał się z Chin. Kolejne kraje wprowadzają kontrole na lotniskach

Koronawirus wydostał się z Chin. Światu może zagrażać nowa epidemia

Chińskie władze potwierdziły już 571 zachorowań na nowego koronawirusa, którego odkryto w mieście Wuhan. 17 osób już zmarło. Epidemiolodzy szacują, że zachorowań może być trzy razy więcej.

Objawy nowego zarazka przypominają te, które występują w przypadku zarażenia się SARS – zespołem ostrej niewydolności oddechowej, wywoływanym przez specyficzny typ koronawirusa. Wskazywały na to takie objawy jak wysoka gorączka, kaszel, duszności i trudności z oddychaniem.

Koronawirus z Wuhan - skąd się wziął?

Według najnowszych ustaleń, za zachorowaniami w Wuhan stoi całkowicie nowy koronawirus, który – według epidemiologów – nie ujawnił się nigdy wcześniej. Skąd więc się wziął? Ludzie, u których najwcześniej odnotowano objawy choroby, związani byli z lokalnym bazarem w Wuhan, na którym handluje się drobiem, owocami morza i innymi zwierzętami.

Najprawdopodobniej więc nasz nowy bohater nauczył się pokonywać niedostępną do niedawna dla niego barierę i przeniósł się z jakiegoś zwierzęcia na człowieka.

Całkowita liczba zakażonych to, według oficjalnych danych 571 osób. Wiele z nich przebywa w stanie ciężkim.

Lekarze sądzili początkowo, że wirus najprawdopodobniej nie potrafi przenosić się pomiędzy ludźmi. Do takich ustaleń doszła tamtejsza komisja zdrowia, po przebadaniu prawie tysiąca osób, które mogły mieć potencjalny kontakt z zakażonymi pacjentami. Patrząc jednak na aktualną liczbę chorych, teoria ta jest prawdopodobnie niesłuszna.

Władze Wuhan zdecydowały się na zamknięcie komunikacji publicznej. Zablokowano także międzymiastowy transport publiczny oraz loty do Wuhan. Odwoływane są również wszystkie masowe imprezy publiczne, a mieszkańcy wykupują masowo maski, których sprzedaż ograniczono do jednej sztuki na osobę.

Wirus zdążył opuścić już Chiny

Przypadki zachorowań na nowego koronawirusa odnotowano już w Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, na Tajwanie, w Hongkongu oraz w Stanach Zjednoczonych. Wiele państw wprowadziło już wzmożone kontrole na lotniskach - podejrzani są wszyscy podróżujący, którzy wykazują objawy podobne do zapalenia płuc.

Komisja Europejska zdecydowała się na podniesienie stopnia zagrożenia nowym wirusem z niskiego na umiarkowany. Jak dotąd jednak niewiele państw członkowskich zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Tylko Włochy wprowadziły dodatkowe kontrole na lotniskach w Rzymie i Mediolanie. Sytuacja jednak zmienia się na tyle dynamicznie, że powyższe informacje mogą za chwilę się zdezaktualizować.

Wszyscy czekają też na decyzję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która ma dziś zdecydować, czy nowy koronawirus stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, ogłaszając tym samym nową, światową epidemię.