1. SPIDER'S WEB
  2. Koronawirus
  3. Nauka
  4. Tech

Pierwsze podejrzenie chińskiego koronawirusa w Polsce i potwierdzony przypadek w Niemczech

Podejrzenie 2019-nCoV w Polsce i potwierdzony przypadek w Niemczech
232 interakcji
dołącz do dyskusji

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy wydał oficjalne oświadczenie: do szpitala w województwie kujawsko-pomorskim trafił pierwszy pacjent z podejrzeniem 2019-nCoV.

Chory sam zgłosił się do szpitala, kiedy pojawiły się u niego pierwsze objawy typowe dla grypy. Wizyta w szpitalu podyktowana była rozsądną ostrożnością - osoba, o której mówimy wróciła niedawno z południowo-wschodniej Azji.

Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny uspokaja, że pobyt w szpitalu należy traktować jako czystą profilaktykę. Chory jest oczywiście pod nadzorem epidemiologicznym, ale zdaniem Kasprzaka jest to zwykła grypa, która nie ma nic wspólnego z koronawirusem.

Polskie szpitale szykują się na walkę z koronawirusem

Chiński koronawirus ma już na swoim koncie 107 ofiar śmiertelnych. Źródło

W Niemczech potwierdzono już pierwszy przypadek 2019-nCoV. Pojawienie się koronawirusa u naszych zachodnich sąsiadów nie jest zbyt dobrą wiadomością. Najlepiej wiedzą o tym polscy lekarze z województwa pomorskiego, które - jeśli wirus nadejdzie od strony Niemiec - jako pierwsi zmierzą się z chorobą.

Na razie, na przyjęcie chorych przygotowują się szpitale zakaźne w Gdyni, Gdańsku, Wejherowie, Kościerzynie, Słupsku i Chojnicach. Polscy lekarze opracowali już stosowne procedury i zasady sanitarne.

Niestety nie dysponujemy żadnym skutecznym lekiem, który poradziłby sobie z 2019-nCoV. Dlatego też opieka lekarska w tym przypadku skupiać się będzie na izolacji chorego i łagodzeniu objawów towarzyszących chorobie (podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, nawadnianie organizmu, etc.).

Najskuteczniejszym sposobem w walce z nowym koronawirusem byłoby opracowanie odpowiedniej szczepionki. Ta jak na razie się jeszcze nie pojawiła. Epidemiolodzy nadal badają nowego wirusa i próbują ustalić w jaki sposób zaraża on kolejne osoby.