Blog Forum / Artykuł

Firefox OS uruchamiany na Androidzie? Sprawdziłem, co właściwie wymyśliła Mozilla

Kilka miesięcy temu Mozilla udostępniła nową wersje systemu Firefox OS w wersji 2.5. System ten do dostępny jest w wersji jako launcher do Androida. Zapraszam do tej krótkiej recenzji Firefoxa OS,w której opisze jego funkcje oraz jak działa on w formie aplikacji na Androida.

Launcher pobieramy ze strony Mozilli i instalujemy tak jak każdą inną aplikację na Androida z źródła innego niż Sklep Google Play. Pierwsze uruchomienie aplikacji trwa około 2 minut ponieważ system musi dostosować się do naszego telefonu. Po tym jesteśmy witani komunikatem zapraszającym do systemu.

Firefox OS 2.5 – wygląd Interfejsu

Po zamknięciu okienka powitalnego jesteśmy na ekranie głównym, który prezentuje się bardzo minimalistycznie i dosyć ładnie. Płaskie ikony i odpowiednia tapeta czynią ekran główny schludnym. Szkoda tylko, że Firefox OS w formie aplikacji nie pozwala na grupowanie programów w foldery. Gestem w lewo można przejść do przypiętych stron WWW, aby mieć do nich szybki dostęp. Całkiem niezła opcja.

Na samej górze znajduje się wyszukiwarka, która pozwala znaleźć zainstalowane aplikacje, a także wyszukać różne rzeczy w Internecie.

Klawiatura jest też prosta i minimalistyczna. Zabrakło naturalnie możliwości pisania gestami. Pisanie na niej jest w miarę wygodne jednak dosyć powolne ponieważ nie ma żadnych skrótów pod literkami, jak to jest w przypadku większości androidowych klawiatur.

W launcherze znajdziemy też parę firefoksowych aplikacji. Są to: Telefon (zabawne, że nie możemy z niej dzwonić), Wiadomości, Kontakty, E-mail, Zegar, Kalendarz, Galeria zdjęć, Muzyka, Wideo, Przeglądarka WWW, Notes, Ustawienia i Marketplace, w którym możemy pobrać aplikacje i gry na Firefox OS.

Przeglądarka też jest minimalistyczna i prosta aż do bólu. Przeczytamy jakiś artykuł, obejrzymy nawet filmy na YouTubie (ale niektóre odtwarzane są bez dźwięku ). Jej jedyne opcje to możliwość wykasowania całej historii i plików cookies i w zasadzie to wszystko. Jest jeszcze opcja dotycząca bezpieczeństwa i pozwala ona na zablokowanie śledzenia nas przez inne witryny, za co duży plus dla Mozilli.

Kolejny plus to proste ustawienia. Wszystko czarno na białym, bez żadnych utrudnień. Oczywiście ustawienia nie oferują niczego nowego w stosunku do Androida. Jedyna ciekawa opcja to możliwość przełączania się pomiędzy aplikacjami (tylko tymi firefoksowymi) za pomocą gestu przesunięcia w lewo/w prawo.

Firefox OS – sklep z aplikacjami

Czym byłby system bez sklepu z aplikacjami? W Firefox OS jest oczywiście Marketplace z aplikacjami i grami. Nie jest ich dużo(bo jest bardzo, bardzo mało). Znajdziemy popularne aplikacje takie jak Facebook, Twitter, YouTube czy HERE Maps, ale nie należy liczyć na coś pokroju Snapchata czy też choćby Pokémon GO.

Z ciekawostek wymienię, że wszystkie aplikacje (także te systemowe) i gry powstają w oparciu o HTML 5, dzięki czemu aplikacje na Firefox OS odpalisz także na komputerze w przeglądarce. Jedyny z tego minus to to, że nie znajdziemy zbyt rozbudowanych gier. Jedyne ciekawe tytyły,j akie znalazłem to Hextris (na podstawie Tetrisa), Fix-It-Felix i Rail Rush.

Wydajność systemu Firefox OS 2.5

Niestety system w formie aplikacji nie grzeszy szybkim działaniem i stabilnością. Często zdarzają się lekkie zwiechy czy też po prostu launcher się wysypuje.

Dostrzegłem też problem z ekranem blokady. Otóż zaraz po jego włączeniu, nie pozwala on na korzystanie z systemu bo natychmiast (nieważnie od ustawień) włącza się i komfortowe korzystanie zanika zupełnie. Dlatego na start polecam zostawienie go wyłączonego i korzystanie z androidowego lockscreena.

Podsumowanie

Podsumowując Firefox OS to świetny system z potencjałem, prostym i minimalistycznym interfejsem, ale do ideału trochę mu jeszcze brakuje.

Plusy:

  • ładny, prosty i minimalistyczny interfejs
  • aplikacje pisane w HTML 5 przez co można uruchomić je nawet w zwykłej przeglądarce
  • dbanie o bezpieczeństwo
  • proste ustawienia
  • możliwość przypięcia stron WWW do ekranu głównego

Minusy:

  • system nie jest stabilny
  • problem z ekranem blokady
  • mało aplikacji i brak nowych urządzeń przez co system jest praktycznie martwy.

*Więcej zrzutów ekranu udostępniłem tutaj.

[BlogForum]

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst