Podróże  / Relacja

Oko Moskwy - cud techniki ZSRR w zonie czarnobylskiej

Powstał w czasach Zimnej wojny i służył Sowietom do wykrywania wrogich rakiet. Był tak silny, że zakłócał programy telewizyjne i radiowe, a według domysłów wpływał na pogodę i miał kontrolować umysły. Te ostatnie rzeczy na szczęście okazały się nieprawdą. Dziś niszczeje jak cały Czarnobyl. Oto Oko Moskwy - radar Duga.

Zamknięta zona wokół elektrowni czarnobylskiej to nie tylko elektrownia, ale i tajne, wojskowe kompleksy, których zastosowania Rosjanie do dziś nie ujawnili.

Duga-2 to zespół dwóch anten. Mniejsza ma 12 masztów i wysokość 90 m, a większa 150 m. Zbudowane zostały jedna obok drugiej na długości 900 m.

Obie anteny mają w sumie masę 13 – 14 tys. ton, a koszt ich wybudowania szacuje się na 0,5 – 1,5 mld dol.

Dlaczego są tam dwie anteny? Konstruktorzy chcieli rozszerzyć zakres monitorowej częstotliwości, która w przeciwnym razie mogła być zakłócana np. przez zorze polarne (wiązka sygnału radaru obejmowała Stany Zjednoczone z północno – wschodniej strony i przebiegała przez biegun północny). Dlatego mniejszy radar nasłuchuje na częstotliwości 14 – 30 MHz, a większy 4 – 14 MHz.

Radar to jednak nie tylko odbieranie, ale i nadawanie sygnałów, które w przypadku Dugi były bardzo charakterystyczne i przyniosło mu przydomek „rosyjskiego dzięcioła”. Stukanie z częstotliwością 10 Hz zostało uwiecznione na poniższym wideo.

Było ono tak potężne, że zakłócało transmisje stacji radiowych czy telewizyjnych. Świat zachodni domyślał się, że być może to jest głównym zastosowaniem radaru, ale hipoteza upadła, kiedy okazało się, ze Radio Moskwa również doświadcza podobnych problemów.

Wokół Dugi narosło wiele mitów i niejasności.

Spekulowano, że Sowieci wykorzystują go do kontroli umysłów, albo zmieniania pogody. Dowodów nigdy nie przedstawiono.

Od 1971 radar służył do nasłuchu aktywności balistycznej Stanów Zjednoczonych, ale w latach 80. był włączany coraz rzadziej – zimna wojna chyliła się ku końcowi, tak samo jak ZSRR. Do użytku wchodziły również coraz to nowsze technologie satelitarne, które okazały się lepszym sposobem ostrzegania przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Nie można ich było zagłuszyć, a warunki meteorologiczne nie wpływały na ich działanie.

Nie bez znaczenia pozostała również katastrofa czarnobylska - 26 kwietnia 1986 radar został wyłączony, aby ochronić jego elektronikę przed uszkodzeniem, które mogło być wywołane podwyższonym promieniowaniem.

Dziś Duga stoi i niszczeje. Stalkerzy zdemolowali budynki otaczające antenę, ale jej samej nie tną na kawałki.

Zobaczcie jak Duga wygląda dziś:

radar duga oko moskwy (20)
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst