Nauka  / Artykuł

Tego nie wiedziałeś o świętach wielkanocnych

Picture of the author

Wielkanoc jest najważniejszym chrześcijańskim świętem. Jest to jednak również dzień wolny od pracy prawie na całym świecie, i tym samym obchodzone jest przez ludzi niezależnie od przekonań i wyznania.

Tak jak to bywa z większością świąt tego typu, przeszły one ciekawą ewolucję od świąt ludowych lub pogańskich, poprzez wchłonięcie w kościelną tradycję, by stać się następnie obchodzonymi przez wszystkich. Tylko nieliczni zastawiają się dziś nad symboliką świąt. W szczególności ten los dotknął Boże Narodzenie, ale i Wielkanoc dotknęła przypadłość po prostu kolejnego dnia wolnego. W odróżnieniu od Bożego Narodzenia, mamy tu szansę zarówno na lepienie bałwana w czasie wolnym (chyba w tym roku tak będzie) jak i na grillowanie na podwórku.

Z Wielkanocą i jej historią wiąże się wiele ciekawostek, wybrałem i wypisałem poniżej kilka z nich.

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijaństwa, obchodzona jest od drugiego wieku naszej ery. Co ciekawe, tradycyjnie, Wielkanoc zaczyna się już w Wielką Sobotę po zachodzie słońca.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, jej data związana jest z fazami księżyca. W celu obliczenia daty Wielkanocy powstał specjalny algorytm, zwany Computusem. Umożliwiał on każdemu wyliczenie kiedy przypadnie Wielkanoc. Wiązały się z tym początkowo kontrowersje, a oficjalną metodę ustalania daty uznano w 325 roku w czasie soboru nicejskiego.

Najwcześniej niedziela wielkanocna może wystąpić 22 marca, najpóźniej zaś 25 kwietnia. Jednak nie każda niedziela w tej "księżycowej loterii" ma równe szanse. Symulacja obejmująca 5 700 000 lat pokazała, że najczęściej niedziela wielkanocna przypada na 19 kwietnia.

Nazwa Wielkanocy w języku angielskim to Easter i wywodzi się od tekstu zapisanego przez 7-wiecznego zakonnika, który wspomniał, że Anglicy nazywają kwiecień "miesiącem bogini Eostre".

Największe jajko wielkanocne o jakim wiemy, było zrobione z czekolady wzmocnionej konstrukcją metalową, i ważyło prawie cztery tony.

Same jajka są pogańskim symbolem odradzającego się życia. Zając z kolei jest symbolem płodności. Co ciekawe, zające były obecne w symbolice kościelnej od Średniowiecza. Znane jest użycie trzech zajęcy jako odniesienia do Trójcy Świętej, np. w katedrze w Padeborn.

Zając jako antropomorficzna postać, rozdająca dzieciom (lub chowająca przed nimi) słodycze, po raz pierwszy pojawia się w niemieckiej tradycji w 17. wieku.

Wesołych Świąt!

Sprawdź również: Czy wytrzymasz bez smartfona w święta? – W sieci pytań #4

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst