Blog Forum

Apple MacBook - nowa ultraprzenośna maszyna Apple

Nowy komputer Apple, zaprezentowany na marcowej konferencji, jest długo wyczekiwaną odpowiedzią firmy na lekkiego ultrabooka z ekranem Retina. Zaprezentowany sprzęt, nazwany po prostu MacBook nie zastępuje istniejącej serii Air, lecz będzie sprzedawany równolegle.
Nowy MacBook został wyposażony w 12 calową matrycę Retina o rozdzielczości 2304 na 1440 pikseli, co daje nam zagęszczenie na poziomie 226 pikseli na cal. Jest to matryca LED IPS, co powinno zagwarantować szerokie kąty widzenia i dobre nasycenie kolorów.

Apple wyposażył najnowszego MacBooka w energooszczędny procesor Intel Core M o taktowaniu 1.1GHz w podstawowym modelu. Jest to dwurdzeniowa jednostka, oparta na najnowszej architekturze Broadwell wykonana w procesie 14nm. W stosunku do poprzedniej generacji Haswell znacząco obniżono TDP procesora do jedynie 4.5 wata, dzięki czemu nowy MacBook został pozbawiony wentylatora. Procesor umożliwia zwiększenie taktowania do 2.4GHz w trybie Turbo Boost. Za grafikę odpowiada układ Intel HD Graphics 5300, który jest w stanie jednocześnie obsłużyć wyświetlanie na wbudowanym monitorze w pełnej rozdzielczości i dodatkowy monitor zewnętrzny w rozdzielczości 4K. Wspierany 8 gigabajtami pamięci RAM, ten zestaw powinien zaspokoić większość potrzeb typowego użytkownika. Podstawowa wersja MacBooka jest również wyposażona w 256GB dysk SSD PCI-e, co powinno zapewnić bardzo krótkie czasy zapisu i odczytu danych.

Tym, co cechuje nowego MacBooka jest ultraprzenośność. Komputer waży jedynie 920g i ma 13mm grubości w najgrubszym miejscu. Taka konstrukcja wymusiła na projektantach zastosowania nowego złącza USB-C. Jest to jedyny port, jaki znajdziemy w MacBooku, co oznacza, że za jego pomocą będziemy zarówno ładować urządzenie, jak i podłączać peryferia. To niestety wiąże się z zastosowaniem przejściówek. Martwi fakt, że Apple liczy sobie za podstawową przejściówkę do klasycznego USB aż 89zł. Uważam, że obowiązkowo powinna ona znaleźć się w zestawie. Na szczęście nowe złącze USB jest otwartym standardem, na rynku więc bez problemu będziemy mogli kupić nieoryginalne przejściówki w o wiele niższej cenie. Standard USB-C umożliwia również przesyłanie obrazu. Przejściówka Apple umożliwiająca podłączenie kabla HDMI oraz dodatkowego standardowego kabla USB kosztuje 379zł, jednak podobnie jak w przypadku podstawowej przejściówki, możemy liczyć na pojawienie się tańszych zamienników.

Po ujawnieniu faktu, że nowy MacBook posiada tylko jedno złącze USB-C w sieci zawrzało. Wiele osób nie szczędziło złośliwości i krytyki pod adresem tego rozwiązania. Uważam, że niepotrzebnie. Nowe USB-C przede wszystkim jest mniejsze, jest więc idealnym kandydatem na uniwersalne złącze, które może być zastosowane również w smartfonach i akcesoriach. Umożliwia przesyłanie obrazu, rozwiązuje więc problem montowania kolejnych złącz. W końcu jest też dwustronne, zniknie więc problem nie trafiania w złącze w ciemności. Apple zrobiło pierwszy krok. Jest to rewolucja na miarę zaprzestania stosowania napędów dyskietek oraz napędów optycznych. Jestem pewien, że kolejne generacje smartfonów również zostaną wyposażone w to złącze.
Osobiście złącza USB używam tylko w sytuacjach awaryjnych, bądź przy zabawach we wgrywanie nowych systemów, czy diagnostyce komputera. Łączność bezprzewodowa w standardzie ac, którą oczywiście wspiera nowy MacBook, całkowicie wyeliminowała u mnie potrzebę przenoszenia plików za pomocą pendrivów i dysków przenośnych. Dla mnie obecność tylko złącza USB-C nie stanowiłaby żadnego problemu, podejrzewam podobnie dla większości ludzi. Żałuję jedynie, że Apple nie zdecydował się na 2 złącza tego typu.

Cienka konstrukcja wymusiła na Apple zastosowanie nowego gładzika. Technologia nazwana Force Touch umożliwi rozpoznawanie siły nacisku, co daje nowe możliwości nawigacji w systemie. Pod gładzikiem został zainstalowany silniczek wibracyjny. Nie miałem jeszcze okazji testować nowego MacBooka, jednak według osób, które używały nowego gładzika, daje to wrażenie rzeczywistego „kliknięcia”, podobnie jak w poprzednich gładzikach Apple. O ten element możemy być spokojni, ponieważ Apple słynie z najlepszych gładzików, jakie możemy znaleźć w laptopach.

Również sposób działania klawiatury uległ zmianie. Zamiast tradycyjnego mechanizmu nożycowego, Apple zastosował nowy mechanizm motylkowy, co ma zapewnić mniejsze wychylenia klawiszy na bok, podczas naciskania ich krawędzi, a tym samym szybsze i wygodniejsze pisanie. Czy w praktyce będzie widoczna różnica okaże się przy dłuższych testach, gdy laptop trafi do sprzedaży. Ulepszono również podświetlenie klawiatury, teraz każdy klawisz jest podświetlony własną diodą, co ma zapewnić bardziej równomierne podświetlenie. W moim MacBooku Air podświetlenie jest tradycyjne i nie zaobserwowałem, by było nierównomierne, więc sądzę że bardziej chodzi tu o konieczność wynikającą z nowej konstrukcji klawiatury, niż o realne usprawnienie.

Nowy MacBook kosztuje 1299$, co w Polsce przekłada się na 6299zł i jest dostępny w trzech kolorach Silver, Gold i Space Grey. Dużo, ponieważ za tę samą kwotę możemy kupić 13 calowego MacBooka Pro Retina, który również został odświeżony i wyposażony w nowy gładzik Force Touch. Myślę jednak że target obu produktów jest inny. Nowy MacBook został stworzony jako maszyna ultraprzenośna i jest kierowany do ludzi, którzy laptopa noszą przez cały dzień w torbie. Uwierzcie mi, wtedy każde 100g mniej wagi przynosi ulgę. Ten komputer nie został zaprojektowany jako główna, uniwersalna maszyna. Jest to raczej dodatkowy komputer do pracy w terenie. Z opinii internetowych wynika, że największy entuzjazm wzbudził u dziennikarzy, którzy z racji swojego zawodu potrzebują lekkiego, przenośnego sprzętu. Jest on wystarczająco wydajny do pracy, a przy tym niesamowicie przenośny. Wierzę, że taki sprzęt jest potrzebny na rynku, chociaż sam wybrałbym w tej cenie MacBooka Pro. Pozostaje nam czekać na rozpoczęcie sprzedaży w kwietniu i pierwsze, realne testy, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst